Üniversite Reformu (1933) Nedir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu ilk zamanlarda modernleşme ve çağdaşlaşma hareketleri hızlanmıştı. Gerek ekonomik gerekse sosyokültürel alanda modernleşmenin hızlandığı bu dönemde pek çok reform yapıldı. Bu reformlardan en önemlisi Üniversite Reformlarıdır. Bu reformlar çerçevesinde ülke, çağdaşlaşma ve modernleşme yolunda önemli mesafeler kat etmiştir. Peki üniversite reformu nedir? Üniversite reformu neleri kapsıyor? Üniversite reformunu kim yaptı?

Üniversite Reformu Nedir?

Çağdaşlaşmanın önemli bir ayağı olarak görülen üniversite kurumları ile ilgili çalışmalar yapılması ile ilgili olarak Mustafa Kemal Atatürk’ün talimatı üzerine Maarif Vekili Reşit Galip tarafından İsviçreli Profesör Albert Malche Türkiye’ye davet edilmiş ve profesöre bu konu ile ilgili bir rapor hazırlatılmıştır. Söz konusu bu raporda:

-) Fenni ilimlerin/fen branşlarının öğretilme oranının artırılması

-) Tedavülden kalkan ve artık çağdaş olmaktan uzak ders öğretim tekniklerinin değiştirilmesi

-) Türkçe olarak yazılmış bilim yayınlarının artırılması

-) İlmi ve fikri düşüncenin etkin kılınması konusunda bir karar verilmiştir.

İsviçreli Profesör Albert Malche’nin hazırladığı ve sunduğu bu rapor doğrultusunda Üniversite Reformu gerçekleştirilmiş e Darülfünun kapatılarak yerine İstanbul Üniversitesi açılmıştır.

Üniversite reformunun hayat bulması ve etkinlik kazanmasında Nazi Almanya’sında Hitler zulmünden kaçan Yahudi bilim insanları oldukça etkili bir rol oynamıştır.

Önemli Not: Üniversite Reformu çerçevesinde gerçekleştirilen ilk adım olan İstanbul Üniversitesi, her anlamda Türkiye’nin ilk üniversitesi olmuştur.

Önemli Not: İstanbul Üniversitesinin ilk rektörü Profesör Doktor Neşet Ömer İrdelp olmuştur.

Bilinmesi Gerekenler

John Dewey, köy okullarının kurulmasına ilişkin bir rapor hazırlamış, Alfred Kühne ise meslek okullarının nasıl ve hangi yöntemlerle kurulacağına dair bir rapor hazırlamıştır. Öte yandan Einstein, Mustafa Kemal Atatürk’e yazdığı bir mektupta bilim insanlarına sahip çıkılması gerektiğini ifade etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: