Uyku Borcu Ne Kadar Gerçek

Bugün pek yazasım yok hem uykum var. Evvelsi gün hiç uyumadan çok yorucu bir gün geçirdim ondan dolayı uykulu olabilirim. Hatta o kadarki sadece bir saat yazıyı dizüstü bilgisayardan mı yoksa telefonumdan mı düzenlesem diye düşündüm yazmamak için bahane aramış olabilirim. Konu zaten kafamda netleşmiş idi daha yazıya başlarken ilk cümlede hafif çıtlattım sanırım. Lise zamanlarımda yorucu ve yoğun bir haftanın sonunda pazar günü öğleye kadar uyumak en büyük zevklerimdendi. Tabi babam ailemizin pazar rutini olan pazar kahvaltısını yapmamız için sabah erkenden beni uyandırırdı. Hafta içi hiç uyuyamadım bahanesiyle rahat rahat uyumazdım. Uyku borcu da denilen şey hakkında bir yazı okumamıştım fakat bunu acaba benim uykum birikiyor mu olarak düşünmüştüm.

Uyku borcu aslında tam olarak buydu. Eğer uzun süre uykusuz kalırsanız bu uyku birikir ve normalde uyuduğunuzdan daha fazla uyuyarak bunu telafi edebilirsiniz.

Uykunun ne kadar faydalı olduğunu detaylı anlatayım derken tekrar tekrar aynı şeyler ile canınızı sıkmak istemiyorum. Kısacası daha sağlıklı ve huzurlu bir hayat yaşamanıza yardımcı olabilir.

Uyku borcu nedir? neye göre hesaplanır? diye soracak olursanız aslında tam olarak bir formülü yok ama şu şekilde örnek verebilirim: Üst üste 4-5 gün çok az uyuduğunuzu düşünün 6. gün ise normalde 7 saat uyuyorsanız bu sefer 11 saat uyuyarak uyku borcunuzu ödemiş olursunuz. Anladığım kadarıyla bu tıp alanında bir kesinlik kazanmamış sadece bir bakış açışı. En azından benim uyku düzenimde gözlemlediğim şekliyle bu tüm uykuya borç yap-öde durumunu bir uyku döngüsü diyecek olursak ilk başta bu döngü tamamlanana kadar uykusuzluk ile ilgili gerçekten problem yaşayabilirsiniz fakat bu döngülerden 4-5 tanesini başarıyla az uykuyla borcunuzu ödemeden tamamlayabilirseniz daha az uykuya alışabilirsiniz. Aslında burada anlatmak istediğim uyku borcunun kısa dönem için geçerli olduğu. Bazılarına göre 5 yıl önceki uykuları hesaplayarak ne kadar borcunuz olduğunu anlamaya çalışıyorlar ama bu uyumanız gereken süreyi göstermiyor. Bu uykusuzluğun hayatınızı olumsuz etkileyen faktörler arasında nasıl bir yerde olduğunu gösteriyor.
Madem uyku olan borcunu her şekilde geri alıyor o zaman düşünülen teoriye göre ömrümüz boyunca hiçbir şekilde az uyumaya alışamayacağız anlamına gelir.

Tabi ki uyku bu kadar kısa ve basit şekilde açıklanabilecek bir olay olmayıp, daha derin ve yüzlerce araştırma sonucu uyku hakkında detaylı bir bilgi edinileceğinin farkındayım fakat bu uyku borcu benim üzerimde gerçekten günlerce düşündüğüm bir konu. Hayatınızın bir döneminde stres veya başka sebeplerden dolayı uyku borcu biriktirmiş olmak ve sonra bunu uzun vadede geri ödemek bana pek mantıklı gelmiyor. Tabii bunların hepsi kişisel görüş sağlık alanında olduğu için bir tavsiye değil ki burada genel bir bilgi vermeye çalıştım bundan uygulayacak bir şeyler çıkarıp sonra sıkıntı yaşayıp gelmeyin. Kesinlikle bir problem varsa uzman bir hekime danışmaktan çekinmeyin.

Döviz borcu derken bir de uyku borcu çıktı başıma. Neyse iyisi mi ben biraz borcumu ödeyim.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yabancı dizi izle