Sağlık

Uykuda El Uyuşması Neden Olur?

Uykuda el uyuşması problemini günlerdir üst üste yaşıyorsanız bu probleme çözüm olarak vitamin ve cerrahi gibi iki uç nokta size yardımcı olabilir.

Uyuduğumuzda vücudumuz kendini onarmak için özel bir moda geçerek dinlenir. Bu esnada rüya görmek gibi aktiviteler normal sayılsa da salya akması, ellerde titreme ve uyuşma gibi anormal belirtiler de görülebilmektedir. Uykuda el uyuşması yaşayan kişilerin kendilerine ilk olarak bunun gün içinde de nadir de olsa tekrarlayıp tekrarlamadığını sormaları gerekmektedir. Eğer problem yalnızca geceleri ortaya çıkıyorsa bir dahiliye uzmanı doktora danışarak detaylı vitamin tahlili yaptırabilirsiniz. Eğer sorunu gün içinde yaşadığınız da oluyor ya da vitamin takviyelerine rağmen devam ediyorsa Karpal Tüneli Sendromu adı verilen hastalığa yakalanmış olabilirsiniz.

Bu hastalık basitçe elde bulunan sinirlerin bası altında kalması sebebiyle yeterince beslenemeyip uyuşmasıyla ortaya çıkar. Bu hastalığın tedavisi boyutlarına göre değişmekle birlikte ağızdan alınan ilaçlardan başlayıp cerrahiye kadar giden bir süreçte değerlendirilir. Rahatsızlığın boyutunu net olarak nöroloji uzmanı tespit edebilecektir. El uyuşmasının altında yatan başka hastalıklar olma ihtimali de olsa çok yüksek ihtimallerde yalnızca bu sebeplerden şüphe edilmektedir. Durum her ne olursa olsun hafife almayınız ve uzman hekiminize durumu detaylı bir şekilde anlatınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.