Sağlık

Uykusuzluğun Vücuda Verdiği Zararlar

Uyku ile ilgili makalelerimizden bir öncekinde sağlık ve kaliteli bir uyku için yapmanız gerekenlerden söz etmiştik. Eğer bir uyku problemi ile karşı karşıya iseniz diğer makalemize de göz atabilirsiniz.

Hayatımızın neredeyse yarısını uykuda geçiriyoruz. Uykunun ne kadar çok önemli olduğunu sürekli olarak duymaktayız. Bu yazıda uykusuzluğun vücuda verdiği zararlardan bahsetmeye çalışacağız. Uykuda geçirilen süre kişiden kişiye değişiklik gösterebilse de yeterli miktarda uyuyup uyumadığını insan farkedebiliyor. Net olarak belirli bir saat uyuyun demek çok zor olsa da tıp dünyasında ortak görüş yaklaşık olarak 7 veya 8 saatimizi uykuda geçirmenin faydalı olacağıdır. Tabii şimdi asıl meselemiz ise bu kadar saatten az uyursak ne olur? Uykusuzluğun ne gibi zararları var? Buyrun beraber inceleyelim.

Yeterince uyuyamayan insanlar uyuyanlara göre daha sinirli, dikkat ve hafıza testlerinde daha başarısız oluyor. Belki bu gündelik yaşamda ufak tefek sıkıntılara yol açabilir ama dikkat gerektiren bir iş yaptığınızı düşünün.

Kanada’da yapılan bir araştırmaya göre; Her yıl yaz saati uygulamasının başladığı gün trafik kazalarında ani bir artış meydana geliyor. Sadece 1 saat uyuyan insanlar trafikte olunca nasıl sonuçlar doğurabiliyor gördünüz mü?

Aynı zamanda uykusuzluk obezite riskini de artırır. Uykusuzken vücudunuz daha çok kortizon salgılıyor. Kortizon vücudunuza daha çok yağ üretmesini söyleyen bir hormon. Aynı zamanda uykusuzken açlık hormonları da daha fazla salgılandığından bu durum kilonuz açısında hiç de iyi olmayacaktır.

Son olarak uykusuz kalmak depresyon riskini de artırır. Fakat tıp dünyası bundan tam olarak emin değil. Çoğu kişi hayatının bir döneminde uykusuz kalmıştır. Bu durumda biraz fazla uyuyarak uyku borcunuzu ödemeniz yeterli olacaktır. Uyku borcu da ne diyorsanız aşağıdaki yazımıza göz atabilirsiniz.

Uyku Borcu Ne Kadar Gerçek

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.