Üçüncü Dünya Markaları

Bir ürün alırken ya da hizmetten yararlanırken kurumların önemine hepimiz dikkat ediyoruzdur. Geçmişine, şimdisine veya itibarına bakıp bir genel görüş oluştuyoruz kafamızda. Bu marka veya kurumlar şöyle: Vasatın altı marka veya kurumlar, vasat marka ve kurumlar, orta halli marka veya kurumlar, iyi marka veya kurumlar, kendisini kanıtlamış markalar ve en sonunda ise üçüncü dünya markaları. Sonucusu hariç hepsini aslında az çok biliyoruz fakat sonuncusu, markalar kategorisinin çok az bir dilimi oluşturan marka çeşididir. Üçüncü dünya markası nedir? Özellikleri nedir?

İlginizi Çekebilir:  Odgers Berndtson Nedir? Odgers Berndtson Mülakat (Sınav) Soruları

Üçüncü dünya markaları, tam anlamıyla ideal bir marka türüdür. Ulaşılmak istenen ve arzu edilendir. Kısa kısa bu marka türünün özelliklerinden bahsetmek istiyorum:

– Ürünleri ve hizmetleriyle sizde bir şaşkınlık ve dahası hayranlık uyandıran markalardır.
– Marka sadakati kapsamında çığır açmış, tüketicilerini kendilerine bağlamayı başarmış markalardır.
– Servisleri ve hizmetleri ürünlerinin yanı sıra oldukça kaliteli olan markalardır.
– Satış sonrasında da müşteri memnuniyetini yakalamış markalardır.
– Kendilerinden daha iyi bir marka çıksa da kendilerinden vazgeçilmeyecek bağlılığı elde etmiş markalardır.
– Kullanıldığında tüketiciyi mutlu eden markalardır.
Kısaca bu markalar her şeyiyle tüketicisiyle bütünleşmiş markalardır. Kendilerini konumlarından sarsacak düzeyde bir marka veya hizmetin doğması uzun yıllar sürecek, olsa bile isimleri hep iyi kalacak markalardır aynı zamanda. Müşterinin kafasının içini, genel kitleyi iyi okumuş, onları özümsemiş ve onlar gibi olmayı başarmıştır.

İlginizi Çekebilir:  Temel İkna Teknikleri Nedir?

Üçüncü dünya markaları aynı zamanda ürün ya da hizmetlerine hikaye yazmayı, onları öyküleştirerek halka sunmayı seven markalardır. Sadece tüketim olsun diye salt bir ürün sunmaz; ürün veya hizmetin kullanıldığı her anı özel kılacak öğeleri de onların içinde barındırır.

Her marka, üçüncü dünya markası olma yolunda ilerlemek ister. Bir markanın Nirvana’sı bu konumdur. Fakat dünyada örnekleri çok mudur? Aksine çok çok azdır. Olanlarınsa doğal olarak büyük bir kitlesi, sıkı takipçileri vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri