Nerede Lahmacun Yediğinize Dikkat!

Şüphesiz lahmacun birçoğumuz için vazgeçilmez bir lezzet. Genellikle bir lokantada lahmacun yerken dikkatimizi çeken şey veya dikkat ettiğimiz kriter de diyebiliriz, fiyatı ya da lezzetidir. Fakat çok daha önemli bir konuyu atlıyoruz. Yediğimiz lahmacun sağlığımız için ne kadar yararlı ya da zararlı. Lahmacunun genel olarak sağlıklı olup olmadığı tartışmasına girmeyeceğim. Bu yazıdaki asıl konu gittiğimiz lokantalarda yapılan lahmacunlar ne kadar temiz ve yenilebilir?

Lahmacunun ihtiva ettiği maddeler içerisinde kıyma bulunduğu için gıdanın güvenliği çok büyük bir tehlikeye düşmüş oluyor. Çünkü kıymanın içinde ne olduğunu tam olarak bilemeyiz. Bu yüzdendir ki dışarıda pide türü şeyler yerken kıyma olarak çekilmiş değil de parça etten yapılmış olanını yani kuşbaşı olanını tercih etmemiz önerilir.

Aslında bunda da hile yapıldığı maalesef biliniyor olsa da risk çok çok daha azdır. Hile yapan lokantaların en insaflıları kıymanın içine kuyruk yağını basıyor. Lahmacun ve pidenin içinde bunun olduğunu biliyoruz ama bol sağanla %70 kuyruk yağı basılırsa işte bu sahtekarlıktır. Dışarıda yemek yerken fiyatına ve lezzetine dikkat etmeden önce temizliğine daha çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Tamamen fast food grubunda olmayan yiyecekleri yiyerek sağlığınızı güvence altına almı olmuyorsunuz maalesef. Sağlığınız için yediğiniz her besini adım adım takip etmelisiniz.  Bir de lahmacunun arasına adana kebap sarma keyfini hiç yaşamadıysanız güvendiğiniz bir yerde bir lahmacunun arasına adana kebap sararak keyifle yemenizi tavsiye ederim.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi