Volant Arızası Yolda Bırakır mı?

Daha önceki yazılarda detaylı olarak bahsettiğimiz gibi volant dişlisi aracınızın motorundan aktarma organlarına net detay vermek gerekirse tam olarak şanzımana bağlantı noktasında bulunmaktadır. Peki volant arızası yolda bırakır mı? Bu soruya birkaç maddede cevap vereceğiz. Çünkü arızanın boyutuna göre yolda bırakır mı? Bırakmaz mı? değişiklik gösterecektir.

Çatlak ya da Yıpranmış Volant Yolda Bırakmaz!

Volant dişlinizde eğer bir aşınma ya da çatlak oluştuysa -ki bunu kaputu açıp gözle muayene imkansızdır, hiçbir şekilde kendi imkanlarınızla bu parçayı ne görebilir ne de müdahale edebilirsiniz.- sizi yolda bırakmaz. Zor marş alma ve zarıl zarıl diye tabir edebileceğimiz bir titremeyle araç çalışmaya devam eder. Fakat bu kesinlikle aracı bu şekilde idareten kullanabilirsiniz manasına gelmez. Evet, ara başlığımızda belirttiğimiz gibi sizi yolda bırakmaz ama yıpranmış volan dişlisi yakın zamanda boşlama ve kırılma gösterecektir. Taşlama ile tamir edilse de tamamen değişmesi kesin çözümdür.

Volant Kırıldıysa Yolda Kalırsınız;

Volant dişlisi sadece aracınızın marş basmasına yardımcı olmaz. Baskı balata, motor ve şanzımana bağlı olan bu parçanın kırılması veya tamamen bozulması durumunda vitesi boş konuma getirmişsiniz gibi kavrama almaz bu yüzden de araç hiçbir şekilde ne ileri ne geri yönde hareket eder.

Çekici çağırıp herhangi bir sokak arasındaki tamirciye değil uzman bi motor-şanzıman ustasına aracınızı tamir ettirebilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken konu ise volant ömrü uzun olmasına rağmen 150 bin km’de bir bakım sırasında parça sökülmese de volant ömrü bitmiş mi? Anlamak için motordan gelen sesleri dikkatlice dinlemek faydalı olacaktır.

Bu parça mekanik aksamda kullanılmaya bağlı yıpranabilecek, kullanım şeklinin ömrünü değiştirebileceği bir parça değildir. Bu yüzden aracın nasıl kullanıldığına değil, sadece kilometresini kontrol ederek durumu hakkında tahminde bulunabilirsiniz. Sürekli yazı boyunca ısrarla sökülmeden kontrol edilebileceğinden bahsetmemizin sebebi, bu parçanın değişimi ya da kontrolü oldukça zahmetlidir. Şanzımanın komple sökülmesi vasıtasıyla ulaşılabilir.

Volant arızası ile ilgili aşağıdaki benzer yazılara tıklayarak sitemizde bulunan yüzlerce makale içerisinden sizin arızanıza olan duruma uygun olana direkt olarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: