Volant Arızası Şanzımana Zarar Verir mi?

Volan dişlisi önceki konularda bahsettiğimiz gibi motordaki kuvveti şanzımana aktaran kısımda bulunan hayati bir parçadır. Bu parçanın kırılması, yıpranması veya diş sıyırması durumunda bağlı olduğu hareket organlarına birkaç sebepten dolayı zarar verebilir. Gelin bu sıkıntılara beraber göz atalım.

Volant arızası olduğunda ilk olarak marş bastığınızda zor veya hiç almaması, eğer dişli kırıldıysa aracınızın hareketinin tamamiyle imkansız hale gelmesi sonucu ile karşılaşabilirsiniz.

Şanzımanın öneminin üzerinden kısaca geçmek gerekirse -ki bu konuya değinip birazdan birleştirdiğimizde volan arızası şanzımana zarar verir mi?- sorusunun net cevabı size daha mantıklı gelmiş olacak. Aracınızın motorundan gelen kuvveti motor sağlığını ve performansını korumak için belirli devirlerde çevirmesi için her viteste bulunan dişli kutusuyla kendi kendine ayarlar. Bu şanzıman türleri çift kavrama yani dsg gibi bir çok çeşit bulundurur ki o konuya başka bir yazımızda deyinsek daha iyi olur.

Volan dişlisi krank milinden gelen kuvveti şanzımana bağlayan noktada olduğundan kırılması durumunda zorladığınızda manuel vites bir arabada zorladığınızda şanzımana dolaylı yoldan zarar verebilir. Fakat şanzıman beyni, okuyucuları ve diğer sistemleri -özellikle dişlileri- alakalı bir kısımda olmadığı için zarar görmez. Yani kısacası volant dişlisi kırıldı ve yolda kaldıysanız direkt olarak şanzımanın arızalanmasından endişelenmeyin. Aracınız marş almamasına ve hareket etmesine rağmen zorlamayınız. Bu dişliyi değiştirebilecek olan uzman bir ustaya ya da çok maliyetli gelecek olsa da yetkili servise götürünüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi