Spor

Voleybolda 5- 1 Taktiği Nedir? Nasıl Oynanır?

Voleybolun eski bir spor dalı olduğu bilinmektedir. Bu spor dalının günümüzde de daha çok tercih edilebilir hale geldiğini söylemek yalan olmayacaktır. Spor dallarına verilen önemin gün geçtikçe artması sayesinde, voleybolun da bundan nasibini aldığını söylemek mümkündür. Voleybolun kurallarına göre oynanması gerekliliği de yine farklı kuralların ne olduğu sorusunu karşımıza çıkarmakta. Merak edilen konulardan birisi voleybolda 5- 1 taktiği nedir sorusudur.

Voleybolda 5-1 Taktiği Nedir?

Bu taktiğin özellikle de tüm dünyada en çok tercih edilen taktiklerden birisi olduğunu söylemek gerekir. 4- 2 taktiğinde olduğu gibi daha küçük yaşlarda voleybol oynayan kişiler için değil; üst yaşlar için de sevilen ve tercih edilen bir taktik olduğu görülür. Bunun asıl sebebi de aslında dengeli bir dağılıma sahip olmasıdır.

Voleybolda 5-1 Taktiği Nasıl Oynanır?

Voleybolda 5- 1 taktiği nasıl oynanır sorusuna bakıldığında, beş smaçör ve bir pasörün bu taktikte yer aldığı görülebilecektir. Smaçör dediğimiz oyuncuların smaç atmakla görevli olduğunu biliyoruz. Aynı zamanda pas atmak için takımda olan pasörün de bir oyuncu ile kısıtlanması, oyunun daha çok hücum merkezli olacağını bize göstermektedir. Özellikle de voleybol karşılaşmalarında bu taktiğin kullanılmasının asıl sebebi, yüksek hücum ile karşı takımın sahasına top atabilmektir.

Voleybolda 5-1 taktiği nedir sorusunun haricinde oyuncuların neden bu taktik ile oynadıklarını da söylemek gerekir. Özellikle de 2 pasörün zor bulunmasından dolayı, son dönemlerde antrenörlerin oyuncuları 5- 1 taktiğine daha kolay hazırladıkları görülebilmekte. Bundan dolayı da tüm dünyada en çok tercih edilen taktiklerden birisi olmasına imkan tanımaktadır. Taktiğin avantajlarından birisi de topun geldiği sırada eğer ki pasör kaçamazsa, smaçör sayesinde rahat bir şekilde topa cevap verebilmek mümkündür. Bu da oyunun daha seri bir şekilde devam etmesine olanak tanır. Özellikle de son olarak eklenmesi gereken konu bu taktiğin oyuncuların özelliklerine göre tercih edilmesidir. Eğer 2 pasör görevinde oyuncu varsa 4- 2 sistemi de rahatlıkla tercih edilebilecektir. Karşı takımın oyun tarzı da yine taktiklerin seçilmesinde antrenörler için ipucu niteliğinde yer alan bir konudur.

Sitemizde voleybolla ilgili diğer yazılarımız için ”Spor” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi