Spor

Voleybolda Fileye Temasın Cezası Nedir? Fileye Temas Edilince Ne Olur?

Voleybol da diğer spor dallarında olduğu gibi belli kurallar çerçevesinde oynanan bir spor dalıdır. Bu kurallara tam anlamı ile uyulması gerekir. Kuralların olması sayesinde oyun içinde sıkıntılar da yaşanmaz. Özellikle voleybolda fileye temasın cezası nedir konusuna bakıldığında, genel olarak fileye dokunmanın herhangi bir cezaya dahil olmayacağını belirtmek gerekir. Ayrıca fileye dokunma durumunun oyunu herhangi bir şekilde etkilememesi gerekmektedir. Oyunu etkilemesi ile birlikte fileye dokunmanın hakem tarafından cezası bulunacaktır. Farklı konular açısından bakıldığında, öndeki oyuncunun fileye dokunmasında sorun olmasa da çizgiyi geçmemesi gerekir.

Fileye Temas Edilince Ne Olur?

Fileye temas edince ne olur konusu da yine bu husus ile alakalıdır. Fileye müdahale eden oyuncu ceza almasa da, diğer takımın çizgisi sınırları dahiline geçerse, hakemin belirleyeceği bir cezayı alması da olanaklı hale gelecektir. Bunun için öndeki oyuncuların hiçbir şekilde diğer çizgiye geçmemesi gerekir. Verilen cezalardan birisinin de topun kaybedilmesi olarak görülebilir. Sıra karşı takıma geçer ve maç devam eder. Ayrıca voleybolda fileye temasın yanı sıra farklı kurallar da mevcuttur. Servis atımına bakıldığında, oyunu başlatan bu pozisyonun belli kurallar çerçevesinde atılması gerekmektedir. Özellikle servisi atan oyuncunun diğer oyunculara topu yollamadan önce, sahanın sağ kısmına geçmesi ve topu o hizadan atması gerekir. Topun atılmasında 8 saniye kuralı da unutulmamalıdır. Topun belirlenen çizgiler dahilinde atılmasının yanı sıra, hakemin düdüğü beklenmeli ve 8 saniye içinde topun yönlendirilmesi gerekecektir. Topun elde yeniden sektirilmemesi de kurallardan birisi olarak görülür.

Kimi zaman oyun içinde diğer sahaya topun sokulması gerektiği için file ile temas mümkün olabilmektedir. Fileye temas edince ne olur ayrıntısı da hakeme bağlı olan bir konudur. Oyuna müdahale edilmiş sayarsa, takım oyuncusuna da ek olarak ceza verebilecektir. Voleybolda fileye temasın cezası nedir sorusu aslında hakeme bağlı olan bir konudur. Oyuncuların oyunu kurallarına göre oynadığı takdirde, hakem tarafından ekstra bir ceza da verilmeyecektir. Bunun için fileye temasta her zaman bir sıkıntı yaşanmayacak ve ceza alınmayacaktır.

Voleybolla ilgili diğer yazılarımız için sitemizin ”Spor” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds