Voleybolda 6 As Ne Demek? 6 As Oyuncuları Kimdir?

Voleybolda 6 as ne demek? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybolda altı as ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda 6 As Ne Demek?

Voleybolda altı as ilk altılı olarak da bilinen terimdir. Takım Kaptana her setin başında pozisyonlarının da belirtildiği 6 kişi kâğıda yazarak yardımcı hakeme vermektedir. Bu 6 kişiye 6 as denir. 6 as, sete başlayan 6 oyuncuyu tanımlar.  Bu oyuncular oyuncu değişikliği ya da liberonun girip çıkması gibi durumlarda değişiklikler gösterebilir. 6 As denilmesinin nedeni ilk olarak bunların oyuna başlamasıdır.

İlginizi Çekebilir:  Futbolda Kilit Pas Nedir?

Oyuna başlaması için seçilen 6 oyuncu takımın belirlediği taktiğe göre göre seçilmektedir. Takım Eğer 4 – 2  taktiği ile oynayacaksa farklı 5 – 1 taktiğinde  farklı oyuncular belirlenmektedir. Genelde takımları ilk altıya çıkacağı belli olan oyuncu kadrosu bulunmaktadır. Belirlenen kadro kesinlikle eksiksiz olarak hakeme teslim edilmelidir.

İlginizi Çekebilir:  Rövanş Ne Demek?

Voleybol, bilindiği üzere 6 oyuncu ile oynanmaktadır. Geri üçlüde smaçör, libero ya da orta oyuncusu ve pasör oyuncusu bulunur. İleri üçlüde ise pasör çaprazı, orta oyuncusu ve ayrıca smaçör bulunur. Bu 6 oyuncu maç içerisinde ayrıca birbirleri ile değişimli olarak oynarlar. Öte yandan basketbolda da benzer bir terim vardır. 12 dev adam ya da ilk beş. Bunlar ise takımda toplam kaç kişi olduğunu ve sahada kaç kişi oynadığını gösterir.

İlginizi Çekebilir:  Voleybolda Drill Ne Demek? Nasıl Yapılır?

Görsel Kaynaklar: BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz