Voleybolda 5. Set Ne Demek? Hangi Durumlarda Oynanır?

Voleybolda 5. set ne demek? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybolda 5. set ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda 5. set ne demek?

Bir voleybol maçı setler halinde oynanmaktadır. Her set 25 sayıdan oluşmaktadır. 25 sayıya ilk ulaşan takım seti kazanır. Seti kazanan takım 1 puana ulaşır. Klasik bir voleybol maçı en az beş setten oluşmaktadır. Bir takımın maçı kazanabilmesi için en az 3 seti alması gerekir. Maç ilerleyişinde dördüncü set bittikten sonra puan durumu 2-2 olduğunda beşinci set oynanır. Beraberlik ile ulaşılan beşinci setin özel bir ismi bulunmaktadır: Taybrek seti. Taybrek seti, diğer setlerden biraz farklıdır. Bu setin sonlanması için ulaşılması gereken skor 15’tir. Rakip takıma en az 2 fark atmak kaydıyla 15 skoruna ilk ulaşan takım 3-2’lik bir galibiyetle maçı kazanmış olur.

Görsel Kaynak: TVF

Voleybolda maçın en son setidir ve bu set, maçı kazanan takımı belirler. Genelde başa başa geçen mücadeleler 5. sete sarkar ve bu set, 15 sayıdan oluşur. 15 sayıya ulaşan takım seti kazanmış olur. Ancak eşitlik olması durumunda set uzar. Örneğin 14-14’lük bir skorda set 16’ya uzar. 16-16’lık bir skorda ise set 18’e uzar. Burada amaç en az 2 fark yaratmaktır. Ve ancak bu sayede maçın kazananı belirlenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber