Spor

Voleybolda ACE Ne Demek? Eys Açılımı Ne?

Voleybolda ACE ne demek? Voleybolda Eys ne anlama geliyor, açılımı nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca Voleybolda ACE ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda ACE Ne Demek?

Voleybold Ace serviste atılan topun hiç bir oyuncuya dokunmadan rakip sahaya düşmesidir. Bu durumda servis atan takım sayı kazanmaktadır. Aynı zamanda  rakip takımın attığı servisten gelen topu takımdaki oyuncuya çarpıp oyundan çıkması da Ace olarak nitelendirilmektedir.  Bu durumda  sayı rakip takıma gitmektedir. Topu ace olabilmesi için servisi karşılayan oyuncunun topa dengesiz dokunması gerekmektedir. Oyuncu manşet pozisyonunda topu çıkartamaz ise  bu durum Ace olarak değil manşetten kaynaklı hata olarak kabul edilmektedir.

Servis atılırken topun  oyunculara dokunması sonrasında  oyun dışı kalmasında  eş olarak kabul edilmemektedir. Sayının ace olabilmesi için hiç bir oyuncuya dokunmadan rakip takımın sahasına değmesi gerekmektedir. Topun sahaya değil de sahanın dışına çıkması durumunda Ace olarak kabul edilmesi mümkün değil.

Voleybolda EYS aslında ACE ile aynı anlama gelmektedir. Ace teriminin Türkçe okunuşu eys olduğu için genelde bu şekilde adlandırılmaktadır. EYS bir servis atıldığında topun hiçbir oyuncuya değmeden rakip takımın sahasına düşmesi anlamına gelmektedir. Bu atışın Ace olabilmesi için topun kesinlikle hiçbir oyuncuya ya da fileye değmemesi gerekir. Ayrıca top eğer sahadan çıkarsa EYS olarak adlandırılmaz.

 Eys aynı zamanda servisten gelen topun rakip takımdaki oyuncuya dengesiz bir şekilde dokunması sonucu oyun dışı kalması olarak da adlandırılır. Bu durumda oyuncu kesinlikle manşet pozisyonunda olmamalıdır. Oyuncu manşette topu karşılamış ama oyun dışı bırakmışsa pozisyon Ace olarak adlandırılması. Ancak top yalnızca oyuncuya dokunmuşsa eys olarak adlandırılabilir.

Voleybolda servis kullanan bir oyuncunun doğrudan sayı alması durumunda takımına puan kazandırır. Servis atışları bu bakımdan son derece önem kazanmaktadır. Bir voleybolcunun ace ya da eys alabilmesi için topu ölü noktalara göndermesi gerekiyor. Yine aynı şekilde, bunun için de önceden rakip takıma çalışmak gerekmektedir. Örneğin rakip takımın zayıf halkasına doğru yapılan zayıf atışlardan veya kademe hatalarından da yararlanmak mümkün.

Görsel Kaynaklar: Hürriyet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.