Voleybolda Çift Vuruş Ne Demek? Çift Vuruş Cezası?

Voleybolda çift vuruş ne demek ve ne anlama geliyor? Voleybol oyununda çift vuruş cezası nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda çift vuruş kavramından söz edeceğiz.

Voleybolda Çift Vuruş Ne Demek?

Voleybolda çift vuruş aynı oyuncunun arka arkaya topa dokunmasıdır. Oyuncu vücudunun iki farklı bölgesi ile topa arka arkaya dokunursa bu çift temas hatası olarak adlandırılmaktadır. Oyuncunun normal koşullarda topa iki defa vurması hata olarak kabul edilmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Sporda Form Analiz Ne Demek?

Ancak birkaç durumda topa 2 defa dokunmak istisna olarak kabul edilmektedir. Bunlardan bir tanesi ise bloktur. Blok yaparken oyuncunun topa arka arkaya dokunmasında bir ceza yoktur. Yani ilk vuruş yapıldığında topa iki defa dokunulması hata olarak kabul edilmemektedir. Bu durumlarda temas hareketin bir parçası olarak kabul edilir. Topa birden fazla dokunmak kural ihlali olarak geçmez. Belirtilen durumlar haricinde aynı oyuncunun topa iki defa dokunması kural ihlali kabul edilmekte ve böyle bir durumda rakip takıma sayı verilmektedir. Öte yandan çift vuruş halinde baş hakem yardımcısı hakem parmağıyla ‘2’ işareti yaparak baş hakemi uyarır.

İlginizi Çekebilir:  Bursa emniyet Spor

Voleybolda oyuncunun çift vuruş yapması halinde rakip takım sayı kazanır. Ancak bu durum futbolda ya da basketbolda olduğu gibi kritik değildir. Yani voleybolda bu kural ihlali tartışma yaratmaz, hakemler tarafından alınan karar çoğunlukla doğrudur. Basketbolda bir oyuncunun steps yapması gibidir ancak steps durumunda hücum etme hakkı karşı takıma geçer. Voleybolda ise bu hata sayıyla sonuçlanmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Çift Turnike Nedir? Ne Demek?

Kaynak: A’dan Z’ye Voleybol, Mini Voleybol, Plaj Voleybolu Cep Kitabı s.30 (Fırat Üniversitesi)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz