Spor

Voleybolda Mevkiler Nelerdir? Hangi Numara Hangi Mevkide Oynar?

Voleybol en çok sevilen spor dalları arasında yer almaktadır. Elbette ki her spor dalında olduğu gibi bu spor dalında da belli kurallar yer alır. Voleybolda mevkiler nelerdir sorusu da merak edilen bir konudur. Aynı zamanda hangi numara hangi mevkide oynar konusu da bu yazımızda sizler için bulunmaktadır. Gelin bu konu başlıklarına hep birlikte bakalım.

Pasör

Pasör: 3 numarada yer almaktadır. Oyunun belkemiği görevinde olan ve diğer oyuncuları da yönlendiren bu oyuncu, smaçörlere top dağıtma görevinde bulunur.

Pasör Çaprazı

Pasör çaprazı ise 2 numara oyuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Uzun pas ile hücum etmesiyle bilinen bu oyuncunun isminden de anlaşılacağı üzere pasörün servise geçtiği zaman öne gelmesi gerekmektedir.

Smaçör

Voleybolda mevkiler nelerdir konusunu daha ayrıntılı bir şekilde incelediğimizde karşımıza diğer bir oyuncu olan smaçör çıkmaktadır. Bu oyuncunun da uzun pas ile birlikte hücum ettiği söylenebilecektir. Bu oyuncunun da 4 numarada oynadığı görülür. Bu da hangi numara hangi mevkide oynar sorusuna cevap niteliğinde olmaktadır.

Orta Oyuncu

Diğer bir mevkii oyuncusu olan orta oyuncu da 3 numarada yer almaktadır. Bu oyuncunun kısa paslar ile karşılık verdiği görülebilecektir. Ayrıca bu görevin tek bir oyuncuda değil aynı anda iki oyuncuda da yer aldığını söylemek gerekir. Eğer bir oyuncu servis bölümüne geçerse, diğer oyuncu da öne çıkmak zorunda kalacaktır.

Libero

Voleybolda mevkiler nelerdir ve hangi numara hangi mevkide oynar sorusunu son olarak diğer bir oyuncu olan libero ile sonlandırmak gerekecektir. Bu oyuncunun da takımın 6 numarada yer aldığı görülür. Bu oyuncuyu diğer oyunculardan farklı kılan özelliği ise takımının formasından zıt renkli bir forma giymesidir. Dikkat çekmesi sebebi ile farklı renkli forma giydiğini söylemek mümkündür. Aynı zamanda bu oyuncunun sadece libero oyuncusu olması sebebi ile farklı bir alanda kullanılamayacağı da belirtilmelidir. Bunlara ek olarak liberonun kimi zaman karşı takımın forması ile oyuna çıkacağını da söylemek mümkündür. Farklı olması sebebi ile forma libero için büyük önem taşımakta olan bir konudur.

Voleybolla ilgili diğer yazılarımız için sitemizin ”Spor” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds