Futbolda Duran Top Nedir? Neye Denir?

Futbolda sıkça duyduğumuz terimlerin başında “duran top” yer alıyor. Duran toptan gol yemek, duran toptan golü bulmak, duran toplardan gol atmak veya duran top zaafiyeti gibi cümle içinde kullanımlarını gerek spikerler gerekse futbolseverlerden duyduğumuz “duran top” nedir? 

Duran Top Ne Demek? 

Futbolda köşe vuruşu, serbest vuruş, ofsayttan doğan en direkt serbest vuruş gibi toplara duran top denir. Duran toplar, kullanan takım için bir tehlike demektir. Nasıl? 

Kornerler 

Bir takımın maç içerisinde en çok duran top kullandığı pozisyon, korner atışlarıdır. Kornerlerde rakip ceza sahasında bulunan oyuncular golü bulmaya çalışırlar. Maçın seyrine göre ceza sahası içinde bulunan oyuncu sayısı değişebilir, kritik anlarda kaleci de ceza sahasına gelebilir. 

Serbest Vuruş (Frikik) 

Faul nedeniyle duran oyunda, faul yapılan takımın kullandığı serbest atışlara “frikik” adı verilir. Frikikler, kaleye olan uzaklıklarına göre tehlike yaratabilir. Ceza sahası yayının hemen gerisindeki bir serbest vuruşta topun başına geçen bir oyuncu, doğrudan kaleye vurmayı düşünür. Çünkü o pozisyonda orta açmak, kaleye vurmaktan daha zordur. Bu anlarda genellikle takımım serbest vuruşçusu topun başına gelir. 

Futbolda duran toplar kısaca budur. Takımlar, duran toplarda gol yiyebilir. Bunda ise defans oyuncularının hataları daha çok ön plana çıkar. Bir takım, duran toplarda etkili olduğunda rakip takım; 

1. Adam kaçırma, 

2. Kademe hatası,

3. Hatalı baraj kurulması, 

4. Ön direk ve arka direklerde oyuncu olmaması,

5. Topun düştüğü yeri takip edememe, 

Gibi konularda hatalıdır ve golü kalesinde görmüştür. Futbol, hatalar oyunudur. Hatalardan kaynaklanan bu oyunda, bu seferki konumuz ”duran toplar” oldu. Hepsi ve daha fazla sitemizin ”Spor” kategorisinde bulabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: