Voleybolda Libero Servis Kullanır mı?

Voleybolda libero servis kullanır mı? Voleybol oyununda liberoların servis kullanması yasak mı? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybolda liberoların servis kullanıp kullanmayacağından söz edeceğiz.

Voleybolda Libero Servis Kullanır mı?

Voleybolda liberoların servis kullanmasına izin verilmemektedir. Liberolar, sahanın en arkasında duran savunma oyuncularıdır. Görevleri arasında servis kullanmak, blok yapmak ve smaç basmak yer almaz. Çünkü liberonun servis kullanması için sahada bulunduğu bölgeyi terk etmesi gerekmektedir. Oyun kuralları buna izin vermez.

Servis, saha başlangıç çizgisinden yapılan atıştır. Servisin kullanılma amacı oyunu başlatmaktır. Libero haricindeki tüm oyuncular sırasıyla servis atar. Servis sırası gelen voleybol oyuncusu topu karşı sahaya göndermelidir. Saha dışına atılan toplar rakip takıma puan yazılmasına sebep olur. Liberonun servis kullanması mümkün değildir. Voleybolda libero yine servis kullanırsa rakip takıma puan olarak yazılmaktadır. Liberolar yalnızca savunma oyuncularıdır. Aynı zamanda rakip takımdan gelecek olan topları yere değmeden kurtarır ve takım arkadaşlarına atar.

Liberolarla ilgili birkaç ek bilgi daha vermekte fayda var. Öncelikle libero değişikliği oyuncu değişikliğinden sayılmaz. Bir ikincisi ise liberoların parmak pasıyla hücum edilemez. Bunu ayrıca açmak gerekir. Arka alandan pas atar ve bu topa hücum edilebilir ancak 3 metre çizgisi içinde verdiği pasa hücum etmek ihlal olarak sayılır. Ve ayrıca liberoların sakatlanması durumunda herhangi bir oyuncu libero görevinde oynar ancak oyun sonuna kadar libero olarak oyunda kalmak zorundadır.

Kaynak: A’dan Z’ye Voleybol, Mini Voleybol, Plaj Voleybolu Cep Kitabı s.30 (Fırat Üniversitesi)

100 tl deneme bonusu veren siteler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.