Mezhep Derbisi: Glasgow Rangers-Celtic FC

Glasgow Rangers ve Celtic maçları dünyanın en iyi derbileri arasında yer alıyor. Hatta Avrupa’nın en önemli derbisi konumunda. Rangers taraftarları ile Celtic taraftarları arasında yıllardır süregelen müthiş bir çekişme söz konusu. Peki rekabetin sebebi neye dayanıyor? İki takım arasındaki rekabetin temel nedeni nedir?

Glasgow Rangers da Celtic de İskoçya’nın başarılı takımlarından. Rekabetin temel nedeni din kökenlidir. Celtic taraftarları daha çok Katolik inancını benimsemişken Glasgow Rangers taraftarları sıklıkla protestandır. Bir din derbisi olması nedeniyle önemi iyice artan Rangers-Celtic derbilerinde tüm Avrupa’nın gözü kulağı burada oluyor.

Bir Katolik olan santrafor Johnston, Rangers’a transfer olduğunda evi yakılmış, Rangers maçı Johnston’un golüyle 1-0 kazanmışsa da Glasgow taraftarları maçın 0-0 bittiğini söylüyorlardı.

Glasgow Rangers maçlarını 50.987 kişilik Ibrox Stadyumunda oynuyor. 54 kez İskoçya Şampiyonluğu, 33 kez İskoçya Kupa Şampiyonluğu, 27 İskoçya Lig&Kupa Şampiyonluğu yaşayan ve 71/72 sezonunda da Şampiyon Kulüpler Kupasını kaldıran Glasgow Rangers takımı, Celtic’e göre daha başarılı bir takım.

Celtic ise maçlarını 60,830 kişilik Celtic Park’ta oynuyor. Celtic toplamda 48 İskoçya Şampiyonluğu, 37 İskoçya Şampiyonluğu, 16 İskoçya Lig&Kupa Şampiyonluğu yaşamış, 66/67 sezonunda da Avrupa Şampiyon Kulüp Kupa Şampiyonluğu kupasını kaldırmış ve başarı olarak Rangers’la rekabete girmiştir.

2011-2012 sezonunda küme düşürülen Glasgow Rangers takımı İskoçya Premiership’e 2016/2017 sezonunda çıkabilmişti. Rekabette 6 yıldır Celtic’in üstünlüğü bulunuyor. Fakat bu farkın gelecek iki üç yıl içinde kapanması muhtemel.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.