Spor

Yüzme Antrenman Tavsiyesi

Yüzmenin insan sağlığı için ne kadar önemli olduğu konusunda şüphe yok. Her spor dalında olduğu gibi yüzme antremanı da yapılırken düzenlilik ve devamlılık çok önemlidir. Programın yoğunluğunu kondisyon seviyenize göre değiştirmenizde bir sakınca olmasa da eğer gerçekten verim almak istiyorsanız devamlılık sağlamak zorundasınız. Bu yüzme antreman programını haftada 1 gün azaltarak yerine ağırlık çalışması veya yürüyüş gibi başka bir egzersiz ekleyebilirsiniz.

Yüzme antremanına başlamadan önce suya girmeden kara ısınması yapmanızı tavsiye ediyorum. Fakat bu bir şart değildir suda da ısınmayı tercih edebilirsiniz. Yüzmeye sakin bir şekilde başlamak kaslarınızı ısıtmak için yeterli olabilir. Bildiğimiz gibi yüzme sırasında sakatlanma riski düşük olduğu için ısınana kadar düşük tempoda olmak da yeterli olacaktır.

Yüzülen mesafe her hafta/ay gibi sürelerde düşük farklarla da olsa artırılarak gitmeli böylelikle gelişim sağlanmalıdır.

Bir antreman süresi boyunca vücudumuzda çalışan kas gruplarının farklı kısımlarının çalışabilmesi için tek stil yüzmemeye çalışın. Örneğin serbest stil yüzmenin üzerine bir süre de sırt üstü yüzmeye çalışın.

Yüzme sırasında disiplin sağlamak ve gelişiminizi ölçümleyebilmek için kronometre yardımıyla yüzdüğünüz mesafeyi ölçümleyin. Antreman bitmeden önce hem yağ yakımını en üst düzeye çıkarmak hem de kendinizi test edebilmek için 50 metre mesafe boyunca olabildiğince hızlı yüzmeye çalışın.

Bel rahatsızlığı olanlar daha yoğun olarak sırtüstü yüzme stilini kullanabilirler.

Boyun fıtığı gibi boynunuzda bir rahatsızlık var ise şnorkel kullanabilirsiniz.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.