Spor

Voleybolda Orta Oyuncu Nedir? Nerede Oynar? Görevleri Nelerdir?

Bir takım oyunu olarak karşımıza çıkan voleybolun, tüm oyuncular ile birlikte koordineli bir şekilde oynanması gerekmektedir. Diğer takım oyunlarında olduğu gibi bu koordinasyon sayesinde, daha kolay bir şekilde sayı yapma olanağı da elde edilecektir. İşte bu koordinasyonda üzerine en çok yük düşen voleybol oyuncularından birisi de orta oyuncu olarak karşımıza çıkmaktadır. Peki en çok merak edilen sorulardan birisi olan voleybolda orta oyuncu nedir gelin birlikte bakalım.

Orta Oyuncu Nedir?

Voleybolda orta oyuncu adından da anlaşılacağı üzere orta kısımda yer alacak olan bu oyuncu, voleybol tarihine bakıldığında pek fazla eskilere dayanmayan bir mevkii olarak görülüyor. Son dönemlerde voleybolun daha hızlı bir şekilde oynanması sebebi ile orta oyuncunun da ortaya çıktığı söylenebilir. Aynı zamanda orta oyuncunun birden fazla kişiden de oluşabileceğini söylemek gerekmektedir. Orta oyuncu sağda ve solda olmak üzere -tabii bu konu dizilişe göre farklılaşabilir- iki farklı kişiden oluşmaktadır. Oyunun daha kolay yönlendirilebilmesi açısından diğer oyuncuların atmış oldukları topları daha iyi bir şekilde yönlendirip oyunda denge kurmaya çalışacaklardır.

Orta Oyuncu Nerede Oynar?

Diğer bir soru ise orta oyuncu nerede oynar konusudur. Voleybolda orta oyuncu 3 numaralı bölgede yer almaktadır. Bu bölgenin sürekli hücum bölgesi olduğunu da söylemek gerekir. Aynı zamanda kısa paslar ile hücum yapmaları gerekmektedir. Orta oyuncu görevinde yer alan iki farklı voleybolcuda dikkat edilmesi gereken nokta ise, her ikisinin aynı anda hücumda yer almamasıdır. Birisinin servise geçmesi, diğerinin hücum alanına geçmesi demektir. Bu dönüşümlü olarak devam edebilecektir.
Orta oyuncu görevleri nelerdir sorusu da merak edilen bir sorudur. Orta oyuncunun genel itibari ile kısa paslar ile hücum yaptığı görülür. En az diğer oyuncular kadar önemli olan bu oyuncunun yapmış olduğu kısa paslar sayesinde, takımın daha hızlı top akışı sağlaması da mümkün olacaktır. Bu top akışı sayesinde, daha kolay bir şekilde sayı yapmak da olanaklı hale gelebilecektir. Son olarak orta oyuncu ismi ile bildiğimiz bu oyuncunun diğer bir ismi de smaçör pasör olarak geçmektedir.

Voleybolla ilgili diğer yazılarımız için sitemizin ”Spor” kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi