Spor

Voleybolda Out Ne Demek? Ne Anlama Geliyor?

Voleybolda out ne demek, ne anlama geliyor? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda out ne demek sorusundan söz edeceğiz.

Voleybolda Out Ne Demek?

Voleybolda out terimi iki anlamda kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi blok out olarak bilinir. Blok-out, topun bloktan sekip dışarı çıkacak şekilde kurulması anlamına gelmektedir. Bu vuruşu blok yapan değil Rakip takım yapmaktadır. Top, bloktan sekip dışarı çıkarsa blok-out yapan takıma sayı yazılmaktadır.

Out

Out teriminin bir diğer kullanım alanı ise time out, yani mola zamanıdır. Mola takımın koçunun oyunu kesmek için ya da oyuncularına taktik vermek için zaman istemesidir. Mola belirli kurallar çerçevesinde ve belirlenmiş sürelerde  verilmektedir. Her takımın malı isteye bilmeleri için belirli sayıları bulunmaktadır. Voleybolda her takımın bir sette en fazla iki tane mola alma hakkı bulunmaktadır. Bu molalar 30 saniye sürer. Söz konusu bu molalarda ise yayıncı kuruluş reklam arasında gitmektedir.

Voleybol, setler üzerinden oynanan bir oyundur. Bir maçta en az 3 set oynanmaktadır. En fazla ise 5 set oynanmaktadır. Bu setlerde takım koçları en fazla 2 kez mola alma hakkına sahiptir. Bu molalarda koçlar, takımlarında eksik olan noktaları oyunculara söyler. Bu sayede koçlar, taktik olarak maçı çevirebilme imkanına sahip olurlar. Bu nedenle diğer sporlarda olduğu gibi voleybolda da molalar oldukça önemlidir.

betexper

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.