Spor

Voleybolda Pasör Nedir? Nerede Oynar? Görevleri Nelerdir?

Voleybol aynı basketbolda olduğu gibi takım ile oynanan bir spor dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Takım içerisinde her oyuncunun da farklı bir görevi ve konumu yer almaktadır. Takım içerisinde her oyuncunun kendi pozisyonu dahilinde yer alması ve buna göre bir oyun sergilemesi de gerekli olan ek kıstaslar içerisindedir. Özellikle de kişilerin farklı isimlerde rollerinin olduğunu söylemek gerekir.

Voleybolda Pasör Nedir?

Voleybolda pasör nedir konusu karşımıza çıkan ilk konulardan birisi olacaktır. Çünkü pasörün takım içerisinde yer alması, diğer oyuncuları da yönlendiren bir durumdur. Pasörü oyunun kurucusu olarak ve yönlendiricisi olarak düşünmek mümkündür. Smaçörlere top dağıtan oyuncu olarak da bildiğimiz pasörün, iyi bir şekilde pas atması da takımın başarısı için büyük önem taşıyacaktır.

Pasör Nerede Oynar?

Pasör nerede oynar konusu da başı çeken diğer konular içerisindedir. Pasörün görevinin büyük olması sebebi ile, diğer takım arkadaşlarını da rahat bir şekilde kontrol edebileceği konumda yer almaktadır. Sahanın en arka kısmında yer alan pasörün işinin de çok zor olduğunu belirtmek gerekecektir. Pasörün 3 numarada yer aldığı söylenebilecektir. Aynı zamanda hücumdaki etkinin azalmaması adına, diğer takım arkadaşlarını da iyi bir şekilde yönlendirmesi gerekir. En arkada yer alması ve 5- 1 sistem içerisinde üzerine en çok yükün düştüğü bu oyuncunun kurtarışları ile takımı toplayacağı da görülebilecektir.

Pasörün Görevleri Nelerdir?

Pasörün görevleri nelerdir başlıklı bu yazımızda, oyuncunun görevlerini de incelemek gerekecektir. En büyük sorumluluğu üstlenen pasörün oyunu iyi bir şekilde yönetmesi gerekecektir. Aslında voleybolda yer alan pasörün bir bakıma takımın kaptanı olduğu da söylenebilecektir. Takım kaptanı olması sebebi ile diğer oyuncuların hareketlerini de ona göre tahmin edip karşılaması oldukça zor bir iş olarak görülebilecektir. İşinin zor olmasına rağmen takım içerisinde gayet eğlenceli bir şekilde oynamak da mümkündür. Son olarak pasörün yalnızca tek kişiden oluştuğunu söylemek de gerekir. Smaçör gibi takım içerisinde iki kişiden oluşmaz. 5- 1 sisteminde oynandığı takdirde, takımın en arkasında yer alabilecektir. Pasör çaprazı ile karıştırılmaması gereken bir oyuncudur diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds