Spor

Kademe Hatası Nedir?

Kademe hatası, defans hatası ya da stoperlerin hatası olarak da geçen bir futbol terimi. Kademe hatası, bir takımın defansında meydana gelen hatalara denir. Karşı takım oyuncularının çeşitli sebeplerle durdurulamaması ve genelde yapılan bu hata sonucu kalesinde gol gören takımlar için spikerler tarafından sık sık kullanılan bir tabirdir.

Kademe Hatası Nedir?

Kademe hatası, defans oyuncularının karşı takım oyuncuları durduramaması veya müdahelede geç kalınması, ofsayt düzeninin bozulması şeklinde birkaç nedende gerçekleşebilir.

a. Ofsaytı Bozmak

Rakip takım oyuncularını en kolay ekarte edebilmenin yolu, düzgün yapılan bir ofsayt taktiğidir. Ofsayt taktiği, defans oyuncularının “ip” gibi birbirleri ile aynı hizada ve karşı takım oyuncusunun top ayağından çıkmadan önce toplu bir şekilde ileri gitmeleri ve rakip oyuncuların defans çizgisinin arkasında kalması ile başarılı olur. Defans oyuncuları ise bu çizgiyi korumadıkları zaman rakip takım oyuncularına büyük boşluklar verir ve ataklar golle sonuçlanır.

b. Adam Adama Markajda Eşleşmeyi Yapmamak

Genelde küçük takımların veya karşı takıma nazaran güçsüz takımların büyük takımlara karşı oynadığı bir düzen olan adam adama markajda, eşleşme ve oyuncu seçimi ön plana çıkmaktadır. Bir oyuncunun pres yapacağı en fazla 1-2 futbolcu bulunur. Eşleşmeyi doğru yapmamak ve adam kaçırmak da kademe hatası olarak karşımıza çıkmaktadır.

c. Top Sektirmek

Karşı takım oyuncularından şişirilen bir topa müdahale etmek için hareketlenen oyuncunun topu sektirmesi veya topun yere çarpıp tekrar havaya çıkma yüksekliğini tahmin edememesi gibi faktörler de kademe hatası olarak kabul ediliyor.

d. Hatalı Geri Pas

Stoperlerin veya herhangi bir mevkide oynayan futbolcuların genelde en sık yaptıkları kademe hatalarından biri de hatalı geri paslardır. Genelde kaleciye veya stopere pas vermek istenirken pasın şiddetinin ayarlanamaması sonucunda araya giren bir rakip futbolcu tarafından golle sonuçlanır.

Aynı zamanda motivasyon eksikliği, pozisyon alma, takım arkadaşının açığını kapatma gibi konular da kademe hatası olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.