Spor

Voleybolda Servis Atma Süresi Nedir?

Voleybolda Servis Atma Süresi Nedir? Daha önceki yazılarımızda voleybolla ilgili olarak çeşitli konu başlıklarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise ayrıca voleybol oyununda servis atma süresinden söz edeceğiz.

Voleybolda Servis Atma Süresi Nedir?

  • 8 saniyedir.

Voleybolda oyunun başlaması için Megapari bir oyuncunun topu havaya attıktan sonra tek eliyle veya koluyla hızlı şekilde topa vurarak rakip alana göndermesidir. Servis atışları hakemin düdüğü ile başlar. Hakem düdüğü çaldığı zaman oyuncunun servis atışı yapması için 8 saniyesi vardır. Servis atışı sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer kural oyuncunun saha çizgisine basmaması ve alana girmemesidir. Oyuncular, servis atışını yapacağı zaman sıçraması sonrası çizgiye değmemelidir. Eğer oyuncu kurallara uymazsa, servis atmadan önce çizgiye değerse ya da hakemin düdüğünü beklemezse servis atışı iptal olur. Yeniden atılır. Bir oyuncu servis atışı yaparken diğer oyuncular rakip takımın görüşünü kapatamazlar. Eğer görüşü engellerlerse bu perdeleme demektir ve kurallara aykırıdır. Böyle bir durumda servis atışı yine iptal edilir ve tekrarlanır.

Öte yandan servisi geciktirmek, oyunun ceza gerektiren hareketlerinden biridir. Eğer servis atan oyuncu, servis atma süresini geciktirirse hakem sekiz parmağı açık olarak yukarı doğru kaldırır. Bu nedenle servis atan oyuncular, 8 saniye kuralına dikkat etmesi gerekmektedir. Aynı zamanda oyuncular sayılardan gelen aralardan sonraki servis atışlarında 12 saniye kuralına dikkat etmeleri gerekir. Bu kural da voleybolun önemli kuralları arasındadır.

ilbet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.