Voleybolda Servis Nedir? Nasıl Atılır?

Her spor dalında olduğu gibi, voleybol da belli kurallar çerçevesinde yürütülmekte olan bir spor dalıdır. Bu spor dalında oyuncuların belli kuralları yer alır. Bir oyuncu farklı bir oyuncunun yerine onun görevlerini yapamaz. Aynı zamanda oyuncuların oyuna başlayabilmesi için de servis atışına ihtiyaç bulunur. Voleybolda servis nedir sorusuna baktığımızda, özellikle servis ismi verilen bu durumun oyunu başlatmaya yaradığını belirtmek gerekir. Oyunun başlayabilmesi için servis atışına ihtiyacımız vardır. Servisin yapılabilmesi için, oyuncunun sahanın sağ arka kısmında yer alması gerekecektir. Bu alan 3 metrelik bir alanı kapsamaktadır. Oyuncu burada rahatlıkla servis kullanabilecektir.

Voleybolda Servis Nasıl Atılır?

Voleybolda servisin atılması için katı bir kural yer almamakta. Servis kişinin tercihine bağlı olarak alttan ya da üstten atılabilecektir. Genel olarak bu ayrımın voleybol oyuncularının yaşına bağlı olarak değişim gösterdiğini söyleyebiliriz. Kimi zaman daha küçük yaşlarda alttan atışa izin verildiği de görülür. Servisin smaç servis türü de yer alır. Smaç atımı sayesinde daha etkili ve sert vuruşlar da mümkündür. Bu sayede topun daha ön kısımlardaki oyunculara atılması mümkün hale gelebilmektedir. Servis nasıl atılır konusu da önem taşıyan diğer hususlar arasındadır. Servisin el ile atılması gerekmekte. Ayrıca hakemin düdüğünü çalması halinde 8 saniye kuralı başlamaktadır. Yani smaç vuruşu yapacak oyuncunun 8 saniye içerisinde topa vurması gerekecektir.

Ayrıntıları Nelerdir?

Servis nasıl atılır sorusunda ayrıntılar da göze çarpar. Oyuncunun topa vurduktan sonra bir kez daha vurmaması gerekir. Yani topun sektirilmesi servisin yanmasına sebep olur. Bundan dolayı oyuncunun servis atması halinde, topa yalnızca bir kez vurması gerekmektedir. Ayrıca yasaklardan birisi de servis atıcısının belirlenen çizgilerin dışına çıkmadan servis atmasıdır. Bu da yine servis atışının iptal olmasına sebebiyet verecektir. Serviste top yukarı atıldıktan sonra yalnızca bir el ya da kol kısmı ile servis atışı yapılmalıdır. Son olarak düdükten önce atılmış olan servisin de iptal edileceği bilinmelidir. Bu gibi kurallar içerisinde atılmış olan servisin başarılı sayılacağı görülür. Servisin atılması topun yönlendirilmesini belirlediği için büyük öneme sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir