Vulgar Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Vulgar nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Vulgar kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “Vulgar” kelimesinden söz edeceğiz.

Vulgar Nedir? Ne Demek?

  • Basit, sıradan, adi
  • Avam, kaba

Aynı zamanda Eski İtalyancaya verilen isimdir. Latinceden İtalyancaya geçiş süresinde yerel lisanlarda etkilenerek ortaya çıkan ve merkez ile ilgili olmayan ve daha çok alt tabaka tarafından kullanılan bir dildir. Volgare olarak da geçer. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

İlginizi Çekebilir:  Müptezel Ne Demek? Cümle İçinde Kullanımı ve Kökeni

Vulgar Kelimesinin Kökeni?

  • Latince

Kelime Latince ”vulgaris” veya ”vulgus” kökeninden gelmektedir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.

Vulgar Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”Vulgar” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Vulgarize veya vulgarize etmek şeklinde kullanımları vardır.

İlginizi Çekebilir:  Zamanın Behrinde Nedir? Ne Demek?

Vulgar Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

Vulgar mantık, belli bir eylem ile istenmeyen bir sonuç arasında bir beraberlik gördüğü zaman, bu ikisini birleştirebilmek için hemen polis parmağı aramaya başlar ve bulmakta da gecikmez. Türk entelijansiyası içinde sürekli ”polis parmağı” merakı, vulgaritenin etkisine ve aynı anlama gelmek üzere bilimsel bakış açısının eksikliğine bağlanmalıdır.

Aydın Üzerine Tezler 3, Yalçın Küçük

İlginizi Çekebilir:  Muhammin Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara