Ekonomi

WhiteBIT’te Vadeli ve Marjin İşlemlerinin İncelenmesi

Kripto para ticaretine başlamak zor olabilir. Ancak al ya da sat prensibinin temellerinde ustalaştığınız zaman, büyük olasılıkla ustalığınızı bir üst seviyeye çıkarma ihtiyacı ortaya çıkacaktır. Kripto dünyası, zengin ticaret fırsatları bolluğu ile acemi ve profesyonel traderları cezbetmektedir. Fiyat dalgalanmalarını kontrol etmeye yardımcı olan düzenli emirlerin yanı sıra, yatırımcıların ek sermaye dahil etmelerini ve daha fazla kar elde etmelerini sağlayan araçlar da vardır. Bu araçlar vadeli işlemler ve marj işlemleridir. Avrupa’nın en büyük kripto para borsası WhiteBIT’te mevcut olan marj ve vadeli işlem ticaretinin işlevselliğini gözden geçirelim. 

Neden WhiteBIT?

WhiteBIT, 2018’den beri piyasada yer alan merkezi bir kripto para borsasıdır. Şirket, kullanıcıların kripto ticareti yaparken kullanabileceği bir dizi faydalı emir, özel ticaret araçları ve piyasadaki en düşük işlem ücretlerini size sunuyor. 200’den fazla dijital varlık ve 30’dan fazla ulusal para birimi ile 450’den fazla işlem çiftinde hizmet vermektedir. Platform sadece kripto para satın almak için değil, aynı zamanda pasif gelir elde etmek gibi, kripto para ne kadar farklı yatırım aracı sunuyorsa hepsini yatırımcılara ulaştırabilmek için tasarlanmıştır. 

WhiteBIT, cer.live sıralamasına göre kalıcı olarak dünyanın en güvenli 3 kripto borsası arasında yer alıyor ve varlıklarının %96’sından fazlasını soğuk cüzdanlarda saklanıyor. Soğuk cüzdanlar, kripto paralarınızı saklayabileceğiniz en güvenli yerdir. Ayrıca, kullanıcılar 2FA, WAF sistemleri ve korsan sitelere karşı koruma gibi ek koruma seçeneklerinden de yararlanabilirler. 

Platform sadece geleneksel bir şekilde kripto satın almak için tasarlanmadı. Düzenli ticaret yarışmaları, sosyal ağlarda eğlenceli etkinlikler ve önde gelen bir oyun platformu olan FACEIT gibi diğer büyük projelerle büyük ölçekli işbirlikleri vardır.

Profesyonel ticaret araçlarına gelince, borsamızda 20 kata kadar kaldıraçla marj işlemleri yapmak mümkün. Son zamanlarda, PRO Trading bölümünü vadeli işlemler ile de genişletti. 

WhiteBIT’te marj işlemleri

Marj işlemleri, riskleri doğru bir şekilde değerlendirebilen ve ticareti yönetebilen deneyimli traderlar için uygun bir araç olarak kabul edilir. Marj işlemlerinin ilkesi ödünç alınan fonların kullanılmasında yatar; bizim durumumuzda bunlar borsa fonlarıdır. Daha büyük anlaşmalar dahilinde kripto para ticareti yapmak ve daha büyük kazançlar elde etmek isteyen kullanıcılar, yatırabilecekleri bir tutar (marj) ile borsadan sermaye ödünç alırlar. Burada kaldıraç, yani kredinin marja oranı devreye giriyor. Cebinizde sadece 100 dolar ile 500 dolarlık bir işlem açmak istiyorsanız, 5:1 kaldıraç kullanabilirsiniz, yani 100 dolarınızı bir işleme yatıracaksınız ve gerekli miktarın geri kalanı borsadan sizin hesabınıza yatırılacaktır. İşlemin tüm kazancı size kalır, ancak ödünç alınan fonları kullanma ücretini ve işlem ücretini ödemeniz gerektiğini unutmayın. Kayıp durumunda, fonlar kişisel fonlarınızdan alacaklandırılacaktır.

İzole ve çapraz marj işlemleri olmak üzere iki tür marj işlemi vardır. Çapraz marj ticareti, tüm marj fonları, genel marj seviyesi ve tüm varlıkları etkileyen marj çağrısı ve likidasyon için tek bir hesap kullanılmasını gerektirir. WhiteBIT, 20 kata kadar kaldıraçla işlem yapabilmenize olanak tanır.

WhiteBIT’te vadeli işlem takası

Vadeli işlem ticareti deneyimli traderlar arasında popülerdir. Klasik vadeli işlem sözleşmeleri, varlıkların gelecekteki fiyatları hakkında tahminler yapılmasına, risklerin yönetilmesine ve kârların birden fazla kez artırılmasına olanak tanır. WhiteBIT, Bitcoin cinsinden, bir bitiş tarihi olmayan sürekli vadeli işlem sözleşmeleri ticareti yapma imkanını size sunuyor. Sürekli vadeli işlem sözleşmelerinin en önemli kısmı fonlama sistemidir. Bu, traderların açık pozisyonlarına bağlı olarak birbirlerine ödeme yaptıkları anlamına gelir. Finansman her 8 saatte bir gerçekleşir. Platformun ilk sürekli sözleşmesi USDT(S)-M’dir. Yani, ödeme USDT cinsinden yapılır, “M” ise kaldıraç olasılığı olduğu anlamına gelir. 

Vadeli işlemler ile marj işlemlerinin karşılaştırması

Vadeli işlemler ve marj işlemleri arasındaki temel fark, her bir işlem türü için iki farklı piyasa olması gerçeğinde yatmaktadır. Marj işlemleri spot piyasada gerçekleşirken, vadeli işlemler türev piyasasında yapılır. Ayrıca, vadeli işlem sözleşmelerinde işlem yapmak, sürekli sözleşmelerde işlem yapsanız bile gelecekte bir anlaşma yapılmasını gerektirir. Bu durumda, piyasa katılımcıları bir varlığın gelecekteki fiyatını dikkate alarak piyasa analizi ve tahminlerine güvenirler. Buna karşılık, kaldıraçla alım satım genellikle anlık fiyatları göz önünde bulundurarak yapmakla ilgilidir, ancak daha fazla sermaye söz konusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds