Winston Slender Blue (Mavi) Nikotin Karbonmonoksit ve Zifir Oranları Nedir?

Winston Slender Blue nikotin, karbonmonoksit ve zifir oranları nelerdir? Daha önceki yazılarımızda çeşitli sigara markalarının nikotin, karbonmonoksit ve zifir oranlarından söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca Winston Slender Blue’nun zifir, karbonmonoksit ve zifir oranlarından söz edeceğiz.

Önemli Not

Hiçbir sigara zararsız değildir ve her sigara, nikotin oranı az da olsa size zarar verir, sevdiklerinizden uzaklaştırır. Sigarayı bırakma kararını eğer imkanınız varsa jilet gibi kesip atarak verin. Yoksa da azaltarak veya nikotini düşük olandan başlayın. Unutmayın ki her sigara sağlığa zararlıdır.

İlginizi Çekebilir:  Reflü Ateş Yapar mı?

Zifir : 9 mg
Nikotin : 0,7 mg
Karbonmonoksit : 9 mg

Zifir Nedir?

Çeşitli maddelerin bileşiminden meydana gelen karmaşık bir yapıya sahip olan zifir, sigara dumanında partiküller halinde bulunur. Bu minik partiküller, laboratuvar ortamında sigaranın filtresinde bulunmaktadır. Zifir, toplanan bu partiküllerin ağırlığından suyun ve nikotinin ağırlığının çıkarılması ile bulunan bir ağırlık miktarıdır. Zifirin içinde yer alan bu maddelerin belirli bir oranın üstünde olması, kansere yol açmaktadır.

İlginizi Çekebilir:  Ayran Gaz Yapar mı?

Nikotin Nedir?

Bazı bitkilerde bulunan ancak tütün bitkisindeki oranının daha fazla olduğu nikotin, kafein kadar etkili olmasa da uyarıcı ve rahatlatıcı özellikleri vardır. Sigara dumanında bulunan nikotinden fazla oranda alınması, zehirleyici olabilir. Öte yandan pek çok otoriteye göre nikotin, merkezi sinir sistemini uyarır, bağımlılığa yol açar.

İlginizi Çekebilir:  Ton Balığı ile Peynir Yenir mi?

Karbonmonoksit Nedir?

Bitkisel maddelerin yanması ile meydana gelen bir gazdır. Karbonmonoksit, kandaki hemoglobin ile birleşmesi ile kandaki oksijen taşıma kapasitesini düşürmektedir. Karbonmonoksit, sigaraya bağlı kalp hastalıklarını artırdığı bilinmektedir.

Sigarayı bırakmanızda nikotin oranlarının düşük olması bir etken değildir. Sigarayı bırakmanızda öncelikle etken sizin iradenizdir. Bu nedenle nikotin oranlarının düşük olması, sağlığınızı tehdit etmekten çıkan bir faktör değildir. Bilakis sağlığınız hala risk altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara