Yaftalamak Ne Demek?

Yaftalamak nedir? Ne demek? Daha önceki yazılarımızda çeşitli kelime ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “yaftalamak” kelimesinden ve anlamından söz edeceğiz. 

Yaftalamak Nedir? Ne Demek? 

Bir kişiyi herhangi bir somut ve rasyonel bir nedene bakılmaksızın yargılamak, onu küçük düşüren veya itibarını zedeleyen söz ve davranışlarda bulunmak, Aslı olmayan nedenlerde itham etmek gibi anlamlara gelmektedir. 

Yaftalamak Kelimesinin Kökeni 

Yafta kelimesi, dilimize Farsçadan geçmiş bir sözcüktür. Fakat -mek, -mak eki ile kelime Farsça-Türkçe karışımı bir sözcük olmuştur. 

Yaftalamak Kelimesinin Kullanım Alanları 

Yaftayı yapıştırmak gibi kalıplaşmış ifadelerle kullanımı yaygın olan bu kelime, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer alır. Siyaset alanında da çok kullanılan kelimelerden biridir. 

Yaftalamak Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

‘Zenci hayranı’, ‘sümüklü’ gibi hiçbir anlamı olmayan deyimlerden biridir. Açıklaması çok zor; beş para etmez, cahil adamlar bir insanın zencileri kendilerinden üstün gördüğünü düşündükleri zaman söylerler bunu. Birini bayağı çirkin bir etiketle yaftalamak isteyen bizim gibi bazı insanlar yüzünden bu deyim dilimize girdi.”

Bülbülü Öldürmek, Harper Lee

Sayfa 139 – Sel yayıncılık

Yaftalamak, önyargının somut halidir. Kişinin zihninde tezahür eden düşüncelerin pratiğe dönüşmesi, kişinin birini veya birilerini yaftalaması ile mümkündür. Önyargı, beraberinde yaftalamak gibi bir davranışı da doğurur. 

Yaftalamak veya etiketlemek, ülkemiz insanının yapmaktan imtina etmediği rutin davranışlardır. Birini sırf bireysel, şahsi meselelerden dolayı yaftalamak ise kişinin karakteri hakkında bizlere önemli bilgiler verir. Kişi; çekemediği, başarısını kıskandığı veya onun gibi olamadığı insanlara “doğası gereği” zarar vermek ister. Bu zarar fiili bir zarar olarak da yansıyabilir fakat bu daha çok “yaftalamak” gibi hareketlerle gerçekleşir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: