Kelimeler

Afitap Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Afitap nedir? Afitap ne demek? Afitap kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimele, söz öbeği, atasözü ve deyimlerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “afitap” kelimesinden, anlamından, kökeninden ve cümle içi kullanımından söz edeceğiz. 

Afitap Ne Demek? 

Afitap kelimesinin sahip olduğu anlamlar kısaca şöyledir;

  • Güzel yüzlü,
  • Temiz ve aydınlık bir yüze sahip olan,
  • Güneş ışığı 
  • Güneş
  • Parlak yüzlü (kadın) 

Afitap kelimesi, kullanımı eskiyen kelimeler arasındalar ve daha çok kız çocuklarına verilen bir isimdir. Ayrıca çeşitli şarkılarda da yer alan bir sözcüktür. Örneğin Sıla Gençoğlu’nun aynı isimde bir şarkısı vardır. 

Afitap Kelimesinin Kökeni Nedir? 

Afitap, dilimize Arapçadan değil Farsçadan geçen bir sözcüktür. Zira Afitap sözcüğü,  Arapçanın gramer yapısına uymayan bir kelimedir. Öte yandan Arapçada “P” harfi bulunmaz. P harfi İranlılara özgü bir harftir. Hatta Araplar, alfabelerinde “p” harfi olmadığından Perslere “Farsi veya Fars” ismini vermişlerdir. 

Afitap Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

hava sıcakken

afitap kaşınırken bitliyken

hamama alındı

lüle saçı en kökünden kesildi

ilâçlandı dövüldü ve yıkandı

biraz dövmek âdetti

sopaya alışsınlar

yarın bunların memeleri de büyür

başedemeyiz rıfat bey.

Afitap’ın Kocası İstanbul, Ferhan Şensoy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds