Yalnış Bencede Direk Herkez Orjinal

Türkçenin kullanımına özen gösteren ve Türkçenin kurallarına riayet edenlerin okumakta zorlanacağı kelimeler silsilesi. Ya da Türkçenin en çok yanlış kullanılan kelimeleri de diyebiliriz.

  • Yalnış: Yanlış
  • Bencede: Bence de
  • Direk: Direkt
  • Herkez: Herkes
  • Orjinal: Orijinal

Kelimelerin doğru yazımı bu şekilde. Ancak Türkçede en çok yanlış kullanılan kelimeler listesinde başı çeken bu sözcükler, oran olarak pek çok kişi tarafından ‘ısrarla’ yanlış kullanılmaya devam ediyor.

Bunlar arasında yer alan ‘bencede’ kelimesi, diğerlerinden farklı olarak bir kelime değildir. Zira -de eki, burada bir bağlaç görevi görmektedir. Bence diye bir yer olmadığı için burada ‘bulunma’ gibi bir durum da olamaz. Bu nedenden dolayı -de eki ayrı yazılmalıdır.

Diğer kelimeler ise toplumda yanlış hatırlanan ya da yanlış ezberlenen kelimelerdir. Öte yandan telefon klavyelerinde otomatik düzeltme kullanımının giderek yaygınlaşması da bu yanlış kullanımların önünen geçmeye engel olamamıştır. Nitekim otomatik düzeltmenin olduğu bir telefon klavyesinde ‘orjinal’, ‘herkez’ ve ‘yalnış’ gibi kelimeleri yazmak istediğinizde otomatik düzeltme buna müsaade etmeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.