Pot Kırmak Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Pot kırmak nedir ve ne anlama geliyor? Pot kırmak deyiminin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelime, söz öbeği, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “pot kırmak” tabirinden söz edeceğiz.

Pot Kırmak Nedir? Ne Demek?

Kişinin istemeden bir hata yapması, gaf yapması anlamına gelir. Pot kırmak, özellikle kişiyi zor duruma düşürecek bir söz ya da davranışlar olarak tanımlanabilir.

Kişinin söylemesi ya da yapması halinde kendisini zor duruma düşürecek ya da mahcup edecek söz, eylem ve davranışlarının tamamı ”pot” olarak kabul edilebilir.

Pot kırmak deyiminin eş anlamlısı ”gaf yapmaktır”. Her iki deyim de aynı anlamlara sahiptir. Ancak gaf daha çok sözle ilgili bir durumken pot, eylem ve davranışla ilgilidir.

Pot Kırmak Deyimi – Cümle İçi Kullanımı

Diyelim ki bir arkadaşınız size belli bir konuda haksızlık etti ; siz de “ayıp olur” diyerek sesinizi çıkarmadınız. Aradan zaman geçti ve aynı arkadaşınız, sizin yanınızda farkında olmadan küçük bir pot kırdı. Siz de hemen parlayıp
“Sen zaten hep böyle yaparsın,” derseniz, bir aktif çatışma başlatmış olursunuz. “Sen zaten hep…” sözü, zamanlaması kötü ve suçlayıcı bir genellemedir. Böyle yapmak yerine, arkadaşınız size haksızlık ettiğinde, anında tepki vermeliydiniz.


Sanatta ve Günlük Yaşamda İletişim Çatışmaları ve Empati, Üstün Dökmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BMW Aksesuar