Yeğlemek Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Yeğlemek nedir ve ne anlama geliyor? Yeğlemek kelimesinin anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan çeşitli kelime, tabir, deyim ve atasözlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “yeğlemek” kelimesinden söz edeceğiz.

Yeğlemek Nedir? Ne Demek?

Karşılaştırılan veya arasında kalınan iki veya daha fazla sayıdaki alternatif arasından birini diğerlerinden üstün tutmak, tercih etmek anlamına gelir. Burada ”yeğlemek” kelimesinin orijinal anlamı ”üstün tutmak”tır. Zira Türkçe yer alan herhangi bir başka kelime bu kelimenin anlamını net olarak karşılamaz. Alternatifler arasında kişinin kendisine en çok yarayan veya katkısı dokunacağını düşündüğü bir şeyi seçmesi yeğlemek olarak tanımlanabilir. Tercih etmek tabirinde ise tam olarak ”üstün tutma” anlamı yoktur.

İlginizi Çekebilir:  Yariğar Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Yeğlemek Kelimesinin Kökeni

Yeğlemek kelimesinin kökeni Türkçedir. Orhun Yazıtlarında da geçen ”yeğ” kelimesi, ”iyi” ve ”üstün” anlamlarına gelmektedir.

Yeğlemek Kelimesinin Kullanım Alanları 

Yeğlemek kelimesi, gündelik hayatta sıkça kullanılan kelimeler arasında yer almaktadır. Günümüzde ”tercih etmek” tabirinin kullanıldığı alanlarda kullanılır.

Yeğlemek Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı 

Üstelik pek de kibirli günümüz gençleri! Birine “kırmızı şarap mı istersiniz, beyaz mı” diye sorsanız, o anda bütün evren kendisine bakıyormuş gibi kasılıp sesini kalınlaştırarak şöyle cevap veriyor: “kırmızı şarabı yeğlemek alışkanlığım vardır
Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev

 

İlginizi Çekebilir:  Mutenalaştırma Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni

Kaynak: https://www.etimolojiturkce.com/kelime/ye%C4%9F

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi