Yeni İnsanlarla Tanışmak ve Yeni Bir İnsan Olmak

Yeni insanlarla tanışmak, yeni ufuklar ve yeni şeyler keşfetmek demektir. Çevrenizdeki insanların hep aynı şeyler etrafında dönüp durduğundan ve hep aynı şeyleri söylediklerinden muzdaribizdir çoğu zaman. Bunu aşmanın yegane yolu ise yeni insanlar görmek ve o yeni insanlara yeni şeyler söylemek lazımdır.

Örneğin yeni bir insan keşfettiğinizde ona söyleyeceğiniz şeyler bambaşkadır. Bir nevi ona kendinizi kanıtlamak istersiniz ve kişiliğinizin kalıplarını zorlayarak o insanda iyi bir intiba bırakmak istersiniz ama bu isteme ve hevesiniz eski dostlarınızda ya da eski tanıdıklarınızda yok denecek kadar azdır. Çünkü eski olanda zaten belirli bir kimliğiniz vardır ve bu kimliği öyle kolay kolay değiştiremezsiniz. Oysa yeni insanları dilediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Yeni insanlar demek kısaca yeni bir “siz” demektir.

Farklı konulardan konu açılır ve siz karşıdaki insanın zihin kalıplarından etkilenerek ister istemez bir noktaya doğru sürüklenirsiniz. Ve elbette ki görsel ve işitsel olarak canlı bir kişiliğin karşınızda oturup konuşması sizi izlediğiniz video ve baktığınız fotoğraflardan çok daha fazla etkileyeceği muhakkaktır.

Öte yandan zihninizde tasavvur ettiğiniz kişi modeli ile reel kişilik arasındaki farkın ya da benzerliklerin konuşma veya tanışma sırasında izlediği yol, sizde belirli bir heyecana sebep olur. Kuşkusuz bu heyecan yeni bir insan keşfetmenin verdiği heyecandan ileri gelmektedir.

Aynı zamanda bir insanın değeri ve toplum nazarında intibası ve itibarı ne kadar kişiyle etkileşimde olduğuyla alakalı bir durumdur. Örneğin insanlarla iç içe olmaktan haz duyan bir kişilik ile tamamen kendini insanlardan soyutlayan bir kişiliğin halk nazarında itibar ve intibası büyük bir farkın meydana gelmesiyle sonuçlanır.

Velhasıl kelam, yeni insanlar keşfetmek ve yeni şeyler söylemek lazım. Her yeni insanda farklı bir hüviyete bürünmek ve biraz da benliğin başka insanlar tarafından şekillenmesine müsade etmek gerekir. Diye düşünmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi