Kısırlı Hanım Teyze Oluşumları

Şüphesiz kadın günleri/altın günleri toplumumuzun köklü gerçekliklerinden. Çoğumuz, küçük bir çocukken bu curcunalı atmosferden geçmişizdir istemsiz. Bu atmosferin kişi üzerindeki etkilerine bağlı olarak, bazıları büyüdüğünde de kendi arkadaş çevresiyle bu geleneği sürdürür. En genel hatlarıyla kadın günleri; bir grup şen kahkahalı hanım abla, kısır tabağı, misafir çocukları ve isteğe bağlı olarak altından oluşur.

Gün grubunu oluşturan hanım ablalar genelde şen kahkahalarıyla bilindiği gibi, içlerinde mahallesel ana haber bülteni işlevi görenler de mevcuttur. Kimin ne giydiğini, kimin ne yediğini dahi bu tür teyzelerden öğrenebilirsiniz. Fakat işin gıybete giren kısmı bu oluşumun en tehlikeli yanıdır. Şiddetle uzak durulması tavsiye edilir. Yakıcı maddedir.

Günümüzde, gün planlamaları ise WhatsApp’tan yönetilmekte. WhatsApp’taki gün grupları da en az gerçektekiler kadar renklidir. Bilhassa Cuma günleri ve kandillerde bu gruplarda inanılmaz bir aktiflik hakim olur. WhatsApp’ın da katkılarıyla gün grubunun etkileşimi sürekli olarak devam eder.

Kısır, kadın günlerinin temel elementlerindendir. Bunun yanısıra; sarımsaklı yoğurtlu salatalar, sarmalar, pastalar, börekler, kekler, kurabiyeler, mercimek köfteleri ve sayamadığımız niceleri sahnede şık sunumlarıyla yerlerini alır. Ev sahibinin maharetini gösterme arzusuna bağlı olarak da çeşitler artmakta hatta bir orduyu doyuracak kadar ikram hazırlanabilmektedir. Benim için dedikodudan sonra, günlerin eleştirilmesi gereken ikinci meselesi budur. Hanımların gösteriş uğruna on beş çeşit ikram hazırlaması, bunun zamanla bir yarış haline gelmesine sebep oluyor. Bu, israfı tetiklediği gibi samimiyeti de öldürüyor bana göre. Ayrıca misafiri bir “külfet” olarak görmeye sebep oluyor zamanla. Son zamanlarda ise  ikramların fotoğrafını çekip, sosyal medyada paylaşma davranışı türedi. Bununla, göz hakkına riayetin ihlal edildiği aşikardır. Bir çay eşliğinde yapılan samimi sohbetlerin hepsinden evla olduğunu desteklemekteyim.

Kimi zaman zorla, kimi zaman da teşvikle(-Gel, bak falan abinin bilgisayarıyla oynarsın orada) güne getirilen küçük misafir çocukları, ev sahibinin çocukları için genelde sorun teşkil eder. Ev sahibinin çocukları ile misafir çocuklarının yaşları yakınsa bu sorun, oyuncak paylaşımı konusunda tezahür edebilir. Eğer ev sahibinin çocukları gençlerden oluşuyorsa, misafir çocuklarının bilgisayara çökmesi bu soruna neden olabilir. Bunun üzerine ev sahibinin çocukları, bu sorunlarla mücadele için çeşitli stratejiler geliştirir. Bu; kağıt-kalem vererek resim yapmayı teşvik etme, eski oyuncakları bulup verme veya çaktırmadan bir iki dürtükleyip içeri yollama olabilir. Elbette son yöntem tavsiye edilen değil, nehyedilendir. Bazı misafir çocuklarının yaramazlıkları ve şımarıklıkları tahammülü zorlayan cinstendir. Bunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Yine de iyilikle davranmamız gerektiğini belirtmeliyim. En azından hasar görmemesini istediğimiz eşyalarımızı, onlar gidene kadar kilit altında tutabiliriz.

Kadın günlerinde, her ay misafirler tarafından ev sahibine altın verildiği gibi altınsız günler de mevcuttur. Sadece dini bilgi içerikli sohbet-muhabbet amacıyla veya belirli bir okuma (Kur’an, Hadis, Kitap gibi) yapma amacıyla da toplanılabilir. Bu, daha fayda odaklı ve zamanı boş geçirmeme kaygıysıyla kurulmuş bir oluşumdur. Diğer bir gün çeşidi ise; belirli bir işyeri çalışanları arasında gerçekleşendir. Bunda genelde gün sahibine büyük meblağlarda para takdim edilir. Böylece gün sahibinin birden parası birikmiş olur ve büyük bir ihtiyacını hemen alıverir. Elbette gün sistemi, para arttırıcı bir sistem değil. Fakat para biriktirmede zorlananlar için iyi bir yöntem olabilir. Altın toplanan günlerde; ekonomiyle ilgili isabetli öngörülere sahip hanımlar, altının yükseldiği ay günü alarak bu işten kazançlı bile çıkabilir. Kadın günleri sayesinde para biriktirmeyle beraber düzenli bir görüşme de sağlanmış olur. İletişim ve kaynaşma sağlanır, arkadaşlıklar pekişir.

Sonuç olarak; kadın günleri gıybetten ve gösterişten uzak bir ortamda faydalı bir oluşum haline getirilebilir. Yani ben gün yapmayın demiyorum. Hobi olarak yine yapın. Fakat bu iki meseleye dikkatle…Kısırınız bol olsun! 🙂

Küçük yaşta bu oluşuma katkıda bulunan bir grup

 

illegalHafiz

bir takım tanıklıklar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi