Yeni Moda: Instagram Blogu

Zamanında Facebook’a o kadar alışmıştım ki adeta sosyal medyanın zirvesi olarak görüyordum. Yıllar geçtikçe snapchat, twitter, instagram, vine gibi onlarca farklı sosyal medya uygulaması türemeye başladı. Aslında bu uygulamaların her birini ayrı ayrı kullanacak kadar özelliklerinin olmadığını dahi düşünüyorum. Sonuçta çoğu Facebook’dan alınmış cımbızla çekilmiş özellikler.
Her ne kadar harika özelliklerde şeyler olmasa da bu zamanla hepsi bir moda akımıyla başladı ve devam ediyor. En fazla dikkatimi çeken sosyal medya uygulaması ise: Instagram.
Şu anda milyonlarca aktif kullanıcıya ulaşan Instagram uygulaması Türkiye’de ilk yaygınlaşmaya başladığı zamanlarda ya 300-400 takipçili kişisel hesaplar ya da yüzbinlerce takipçisi olan ünlü hesapları vardı. Pek kimse instagram hesabı açarken buradan belirli bir kitleye ulaşıp para kazanayım derdinde değildi. Instagram sayfalarını kullanma amacı çoğu kişide zamanla arkadaşlar ile güzel anıları paylaşma olmaktan çıkıp kaç tane takipçimiz var? Son attığımız fotoğraf kaç beğeni aldı? gibi ego kabartan sorular sordurtmaya yöneltti. Bunları bir kenara bırakalım kendi halinde fotoğraflar çeken veya yemek yapmak gibi bir hobiyle uğraşan insanlar bunlara yönelik Instagram sayfaları açıp kendi eserlerini burada paylaşmaya başladılar. Bu şekilde açılan instagram sayfalarının ismi ise ‘Instagram Blogu’ olarak kaldı. Size biraz bu tür sayfalar oluşturup binlerce kişiyle yaptığınız güzel börekleri, pastaları veya deniz kenarında çektiğiniz güzel fotoğrafları nasıl paylaşırsınız ondan bahsetmek istiyorum.

Konunuzu İyi Belirleyin

İyi bir Instagram blogu oluşturabilmemiz için ilk adım blogumuz için bir konu belirlemek. Benim tavsiyem buna karar verirken hangi konu ile daha çok takipçi kazanırım yerine, hangi konuda iyiyim? Hangi konuyu seçersem sıkılmadan bu işi devam ettirebilirim? Gibi soruları kendinize sormanız gerekir.

İçerik Oluşturma

Tabii ki içeriğin kalitesi çok önemlidir. Oluşturduğunu sayfada paylaştığınız içeriklerin ne kadar kaliteli olduğu takipçi sayınızı ve hedef kitlenizin büyüklüğünü etkileyen bir faktördür. Bu yüzden paylaşım yaparken çok dikkatli olmalısınız. İlk başlarda çok profesyonel olmasanız da zamanla kendinizi geliştirerek daha kaliteli içerikler sunabilirsiniz. sadece tek tip paylaşımlar yapmayın ilgilendiğiniz konu ile alakalı farklı farklı resimler ve videolar paylaşmalısınız. Yani demek istediğim şu bir yemek blogu açtığınızı düşünürsek sadece sürekli pasta fotoğrafı atmak yerine o pastayı nasıl yaptığınızı anlatan kısa kısa videolar yükleyebilirsiniz. Böylece takipçileriniz sizi daha aktif bir şekilde izlerler. Fotoğraflarınızı yüklerken Instagram için App Store veya Google play de bulabileceğiniz onlarca filtreleme programlarından birini kullanarak fotoğraflarınızı daha parlak daha keskin ve daha göz alıcı hale getirebileceğinizi unutmayın. Instagram bir fotoğraf paylaşma uygulaması olduğundan dolayı sizin herşeyiniz fotoğraflar.

Popülerliğinizi Artırma

Dikkat ettiyseniz başlıkta takipçi kazanma yerine popülerliğinizi arttırma kalıbını kullandım ve bunu çok da boşa söylemedim çünkü hesabınızda tek hedefiniz takibe takip yaparak takipçi sayınızı arttırmak kesinlikle olmamalı. Sizi takip eden kişilerin sayfaya ne kadar sadık olduğu daha önemlidir. Onun için organik ve aktif takipçiler kazanmanız gerekiyor bunun için ise yapabileceğiniz birkaç yol var. Takibe takip yapabilirsiniz ama bu yaptığınız işi gerçekten profesyonel düşünüyorsanız belli bir süre sonra bu fazla fayda vermeyecektir ve biraz benim bakış açıma göre profesyonellikten uzak bir yol olur eğer gerçekten ciddi bir Instagram blogu açmayı düşünüyorsanız takibe takip yapmak yerine diğer sayfalarda reklamınızı vermeyi deneyebilirsiniz. Fakat burada önemli bir konu var yüzlerce takipçi kazanmadan önce açgözlü olmadan biraz paylaşım yapın birkaç kişi beğense dahi biraz paylaşım yaptıktan sonra yani blog kurduktan ve paylaşıma başladıktan birkaç ay sonra takipçi kazanmak için işlemlere başlamanız çok faydalı olacaktır. Yani yukarda söyledim içerik oluşturma bölümünde size anlatmak istediklerim aslında çok çok önemli çünkü içeriğiniz ne kadar kaliteli olursa takipçiniz yani popülerliğiniz o kadar fazla olur. Örneğin benim arkadaşımın yemek sayfası şuan 27.000 takipciye sahip fakat takibe takip yapmadan dört yıldır hiç sıkılmadan paylaşım yapıyor. Instagram üzerindeki etiketleri takip ediyor ve oralara paylaşım yapıyor. Hesabınızın kilitli olması ilk başlarda işe yarayabilir çünkü hesabınız kilitli olmadığı zaman gelen ziyaretçiler hesabınızdaki fotoğraflara bakıp sizi takip etmeden geri dönebilirler. Aceleci olmayın sabırlı olun eğer çok aceleci bir yapıya sahipseniz bu işin size uygun olup olmadığını tekrar düşünmenizi isterim.

Reklam Vermek


Yukarıdaki yazdığımı dikkatlice okumadan bu madde dikkatinizi çekip direk buraya geldiyseniz en baştan kaybettiniz demektir. Çünkü Instagram blogu oluştuktan sonra düşüneceğiniz en son adım para kazanmak olmalı. Hesabınıza belli bir kalite getirip belli bir kitleye ulaştıktan sonra tabii ki bunları yapabilirsiniz ama bu ilk başta düşüneceğiniz şeyler değildir. Diyelim ki belli bir seviyeye geldik her şeyimiz hazır ve gerçekten reklam almak istiyoruz yapabileceğiniz birkaç şey var büyük firmalar sizinle iletişime geçip size ürünlerinden hediye göndermek isteyebilirler. Böylece siz onların ürünlerini kullanırsınız ve onlarda ürünlerin reklamını yapmış olurlar bunun yerine belli internet sitelerinde Instagram blogunuza reklam verdiğinizi açıklayıp belli reklam fiyatları da belirleyebilirsiniz ancak bu çok değişkendir sayfanızın aktifliği, takipçi sayısı, kitledeki erkek-kadın oranı gibi bir çok faktöre bağlıdır.

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

offshore hosting - malatya haber