Yine Aidat Günü Geldi

Yazındaki nokta, virgüle dikkat etmiyorsun. Yazdığından hiçbir şey anlamıyoruz diyen arkadaşlar hızlı okuyunca anlaşılıyor bir de öyle deneyin. Bir gün evde otururken yine kapı çaldı. Her zaman bizim merdivenlerin temizliğini yapan daha doğrusu sadece merdivenlere su döken ablamız geldi ve aidat istedi. Fakat bu sefer aidata zam yaptığını söyleyince şaşırdık bu kadar gereksiz bir zam olamazdı. Binada on tane daire var toplam 200 TL para toplanıyor ve sadece merdivenlere su dökülüyor. Ablamız suyu da bizden alıyor hatta geçenlerde bizim fırçamızı istemişti haala geri vermedi. Küçük apartmanların ortak sorunlarından biri bu diye düşünüyorum. Biraz araştırma yaptığım vakit gördüğüm aidat borcu ödemeyen ne olur, ne gibi yaptırımlar uygulanabilir gibi yazılar görüyorum. Fakat bu aidatın haksız toplanması konusunda neler yapılacağı hakkında hiçbir bilgi yok.

İlginizi Çekebilir:  Türk Eğitim Sisteminin Sorunları: Eğitmenler

Hemen söyleyeyim apartman aidatı bildiğiniz gibi apartmanın genel faturaları, temizlik malzemesi var ise apartman görevlisinin maaşı gibi giderleri içeren aylık olarak apartman sakinlerin toplanan bir ücret. Alınan ücrete aidat denilebilmesi için apartmanın her ay periyodik giderlerini içermesi gerekir. Efendim bu bina eskiden bizim merdivenlere su döken ablaya aitmiş birkaç daireyi durumlarından dolayı satmak zorunda kalmışlar. O yüzden çok yüksek sahiplenme duygusunun yanında kafasına göre zaman yapma yetkisini kendinde bulmuş. Eğer sizin de böyle bir probleminiz var ise lütfen sormaktan çekinmeyin; Binanın giderlerini belgeleyen faturalar, ne kadar sürede ve nasıl bir temizlik yapıldığı, binadaki herkes bu aidatı ödemeyi kabul etmiş mi? Bir lira dahi zam yapmak istenilse bırakın zam yapmayı, ne için apartman aidatı ödediğinizi bilmek için bunları sormanızda hiçbir sakınca yok.

İlginizi Çekebilir:  Seladan Neden Rahatsız Oldular?

Apartman yöneticiniz veya ilgili kişinin karşısına çıkıp bunları haklı bir şekilde sorabilmeniz için önce yüzünüz olsun. Eğer ayın belli günlerinde özellikle aidat toplanacağı gün ışıkları kapatıp, evde yok numarası yapıyorsanız olmaz. Onların yerine getirmesi gerek yükümlülükleri olduğu gibi sizin de bedelini zamanında ödemeniz gerekir. Aidatınızı zamanında ödemez iseniz yönetici yasal işlem yapma hakkına sahiptir bunu da unutmayın. Eskide bu cümle çok boş olan sadece tehdit için kullanılan bir cümleydi. Fakat şu anda aidatını ödememeyi alışkanlık apartman sakinlerinin evinin mahkeme kararıyla elinden alınması bile söz konusu. Her ne kadar samimi olsanız dahi ödediğiniz aidat karşılığında makbuz almanız veya aidat ödemesini bir banka hesabına yatırmanız en doğrusu olacaktır. Söz uçar, yazı kalır demişler. En azından bir karışıklık olduğunda kendinizi savunacak bir belge olmuş olur.

İlginizi Çekebilir:  İzmir Marşı Neden Yasak? Neden “Siyasi” Kabul Ediliyor?

 

Teknolojik Deli

Montaigne'e çıraklık yapıyordum, kovuldum. Biraz okuduktan sonra neden kovulduğumu anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz - PCR Testi - likit - elektronik sigara - konya temizlik - Kripto Para Haberleri - evden eve nakliyat