Yerli Yatırımcılar da Ülkeyi Terk Ediyor: Sabancılar Malta’dan Vatandaşlık Aldı

New York Times’ın Türkiye’deki beyin göçü ve nedenleri üzerine çeşitli röportaj, bilgi ve veriye dayalı haberinin ardından, haberi adeta doğrulayan bir olay daha gün yüzüne çıktı. Sabancılar, Malta vatandaşlığına geçti. 

Malta Resmî Gazetesi’nde yer alan bilgilere göre Suzan Sabancı Dinçer ve Çiğdem Sabancı Bilen 2 çocuğuyla birlikte Malta vatandaşlığına geçti. Ayrıca Şevket Sabancı’nın torunları da Malta vatandaşlığına geçtiler. 

Sabah Gazetesi yazarlarından Dilek Güngör, bugünkü köşe yazısında Sabancı ailesinin tanıdık simalarından olan pek çok ismin Malta vatandaşlığına geçtiğini kaleme aldı. Güngör’ün yazısından satır araları şöyle:

YATIRIM İLE VATANDAŞLIK 

Malta, her yılın sonunda Resmî Gazetede ülkeden vatandaşlık hakkı elde eden kişilerin ismini paylaşıyor. 2018’in son gününde de bu değişmedi ve ülkeden vatandaşlık alan kişilerin listesi paylaşıldı. Her yıl belirli sayıda yabancı yatırımcılara vatandaşlık hakkı veren Malta, Citizenship by Investment yani Yatırım ile Vatandaşlık ile programa giren isimleri de açıkladı. Listede Türkiye’den pek çok önemli isim yer alıyor. 

SABANCILAR AİLE BOYU LİSTEDE

Pek çok farklı ülkeden 3000 kişinin yer aldığı listede Sabancı ailesinden de pek çok isim var. Sabancı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanvekili ve ünlü iş adamı Erol Sabancı’nın kızları Çiğdem ve Suzan listedeki en popüler isimlerden. Ayrıca yayınlanan listede Suzan Sabancı Dinçer’in çocukları Ceyda Sabancı Dinçer ve Haluk Akay Sabancı Dinçer ile Çiğdem Sabancı Bilen’in eşi olan Faruk Bilen ve iki çocuğu da (Gözdem ve Gizem Bilen) var. Forbes firmasına göre Çiğdem Sabancı Bilen’in mal varlığı 1.2 milyar dolar; Suzan Sabancı Dinçer’in mal varlığı ise 1 milyar doların üzerinde. 

ŞEVKET SABANCI’NIN TORUNLARI

Malta vatandaşlığına geçen isimler arasında Sabancı ailesinden yalnızca Erol Sabancı’nın kızları yer almıyor. Sabancı ailesinin üç numarası olan Esas Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Şevket Sabancı’nın torunları olan Can Köseoğlu, Kazım Köseoğlu, Irmak Köseoğlu da yine 2014 senesinde Avrupa Birliği’ne dahil edilen Malta’dan vatandaşlık alan isimler arasında. 

REKORTMEN AVUKAT DA LİSTEDE 

Listede en çok dikkat çeken isimler arasında 2017 senesindeki kazancıyla gelir vergisi rekortmenleri arasında 10. sırada yer alan ve Twitter’ın avukatlığını üstlenen Gönenç Gürkaynak ve avukat eşi Serra Ayşe Başoğlu Gürkaynak yer alıyor. 

KURUKAHVECİLER DE MALTA VATANDAŞI

Kurukahveci Mehmet Efendi ismiyle ün salan ve kahvesiyle marka yaratan Akyürek Pazarlama’nın sahipleri arasındaki Hulusi Kurukahveci, Nezlihan Akyürek Kurukahveci, Hulusi Doruk Kurukahveci de vatandaşlık için Malta’yı seçen Türk yatırımcılar arasında.

ABDİ İBRAHİM DE MALTA’YI SEÇTİ

Liste o kadar uzun ki saymakla bitmiyor. Malta’dan vatandaşlık hakkı kazanan iş adamları sadece Sabancılar değil. Abdi İbrahim’in patronu olan Nezih Barut, kardeşi Nesrin Esirtgen ile oğlu İbrahim Barut da listede yer alan isimler arasında. Orta Anadolu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Fatih Karamancı, Reha Tekstil’in sahibi Mehmet Reha Demirdağ ile Arvento Genel Müdürü Özer Hıncal da Malta vatandaşlığına geçen isimler arasında yer alıyor. 

Kaynak: Sözcü 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: