Gündelik Hayat

Yılbaşı Çiçeği-Kaktüsü Hangi Aylarda Çiçek Açar?

Yılbaşı kaktüsü olarak bilinen, Schlumbergera çiçeği hangi aylarda çiçek açar? Çiçek açması için ne yapmak gerekir?
Yılbaşı kaktüsü genel olarak sonbahar ve kış aylarında çiçek açar. Yılbaşı kaktüsü, Ekim ve Kasım aylarında çiçeklenmeye başlayarak Aralık ayı boyunca çiçek açmaya devam ederler. Çiçeklenme süreçleri bitkiye nasıl bakıldığına göre değişmektedir .Yetiştirilme koşullarına bağlı olarak bu süreçler uzayabilir. Gün ışığı çok fazla olduğu zamanlarda çiçek açmayan ve doğal ışık döngüsüne duyarlıdır. Schlumbergera bitkisi, çiçeklenme dönemine girmeden önce bir dinlenme veya uyku dönemine girer ve bu dönem genellikle yaz dönemleridir.
Genellikle gün ışığı miktarının azaldığı sonbahar ve kış aylarında çiçeklenmeye başlarlar. Kısa günler ve uzun geceler yılbaşı çiçeğinin çiçeklenme eğilimindedir. Böyle olmalarından dolayı yılbaşı çiçeğini Noel ve yılbaşı süslemeleri için kullanılabilmektedir. Bu çiçeği yetiştiren bazı kişiler yapay ışıklarla ya da gölgeleme yöntemi ile farklı aylarda da çiçek açmasını teşvik edebiliyor. Fakat çiçeklerin en iyi yetiştirme biçimleri sulama, toprak ve saksı kalitelerine göre değişebilmektedir. Bunun için diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi - vds