Gündem

Yılmaz Özdil’in Kitabı Çalıntı Çıktı

Yılmaz Özdil’in gündemde uzun süre yer edinen ve pek çok kesim tarafından da eleştiri yağmuruna tutulan Mustafa Kemal Atatürk kitabı çalıntı çıktı. Özdil, 2500 TL’ye sattığı kitabında yer alan bilgileri Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi tarihçi-yazar Ali Güler’in kitap ve makalelerinden derleyerek yazmış, bu bilgileri kaynakça dahi göstermeden olduğu gibi kaleme almıştır.

Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Güler, sosyal medya hesabından yaptığı bir paylaşımda Yılmaz Özdil’in kitabında yaptığı intihalleri gözler önüne serdi. Ali Güler ”aşırma” olarak tanımladığı akademik hırsızlığı şu sözlerle açıkladı.

Yılmaz Özdil’in 498 sayfalık kitabında bizim eser ve makalelerimizden alınan ve ismimizden bahsedilmeyen, atıf yapılmayan, kaynakçada gösterilmeyen o kadar çok bilgi ve belge var ki… Sadece çok temel ve bariz olan “aşırmaları” sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ali Güler’in paylaşımı:

Yılmaz Özdil’in Mustafa Kemal Kitabı

Beşiktaş’ta bulunan Kırmızı Kitabevi’ne saat 9’u 5 geçe satışa çıkarılan kitaptan sadece 1881 adet basılmış ve kitabın bedeli 2500 TL olarak belirlenmişti. Mustafa Kemal kitabı, özel koleksiyon olduğu belirtilerek 2500 TL’den satışa sunulmuş ve kitaba daha sonra karaborsada 30 bine kadar fiyat biçilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Sponsorlu Bağlantılar: R10 Blog - Sorum Var - evden eve nakliyat - Hedera Güncel - Takipçi Satın Al - istanbul evden eve nakliyat - TikTok beğeni hilesi - Rfid etiket - saç ekimi