Neden İngilizce Konuşamıyoruz?

Neden İngilizce Konuşamıyoruz? Gramer bilgimiz var, kelime bilgimiz de var ama neden İngilizce konuşamıyoruz? Nedenler aslında çok basit: Türkçe düşünüyor, İngilizce cevaplıyoruz.

Neden İngilizce konuşamıyoruz sorusunun en rasyonel ve elle tutulur cevabı esasen budur: Türkçe düşünmek. Örneğin bir turist ile iletişime geçince, turiste Türk gibi davranıyor ve Türkçe konuşuyormuş gibi cevap veriyoruz.

Go go go and turn right,

Bu cümle, neden İngilizce konuşamıyoruz sorusunun cevabı.

Dille mantık arasında bir çelişki meydana geliyor ve bu çelişki her kuralını ve her kelimesini bildiğimiz bir dili rahatça konuşmaya imkan vermiyor. Dolayısıyla İngilizceyi hiçbir zaman akıcı konuşamayacak hissediyoruz kendimizi. Bunun yegane bir çözüm yöntemi varsa Türkçe düşünmekten vazgeçmektir.

İngilizce düşünüp, İngilizce rahatlığında cevap vermemiz gerekirken başlı başına komplike bir dil olan Türkçe ile düşünüyor ve cevabımızı Türkçe dil bilgisi kurallarına göre vermeye çalışıyoruz. Bu, asla düzeltilemeyecek bir kusur. Peki bu kusuru nasıl düzeltebiliriz?

Yabancı Filmler İzleyerek

Yabancı filmlerde gündelik yaşamda ne konuşulduğu, insanların birbirlerine hangi sorularda hangi cevapları verdiklerini gördüğümüzde aslında İngilizcenin hiç de zor bir olmadığını daha rahat kavrayabiliyoruz.

Yurtdışı Seyahatlerinde

İngilizce öğrenmenin kesin çözüm yöntemlerinden biri de yurtdışı seyahatleridir. Yurtdışı seyahatleri, İngilizce pratik yapmak için en ideal yöntemlerden biridir. Gerek turistik ziyaretlerde gerekse Erasmus programıyla yurtdışına çıkmak, İngilizcenizin ilerlemesi için oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi