YouTube Neden Arka Planda Çalışmıyor?

Yıl oldu 2018, YouTube hala arka planda çalışmıyor. Müzikseverler, araştırma yapanlar ya da meraklılar için büyük bir sorun teşkil eden bu gelişme, çoğu kişinin de dikkatini çekiyor. Peki YouTube neden arka planda çalışmıyor? YouTube, böyle bir güncelleme yapmamakta neden ısrar ediyor? Bunun sebepleri nelerdir?

Reklam Gelirleri

YouTube, en büyük karı, reklam gelirleri üzerinden sağlıyor. Milyarları bulan video uzunlukları, önemli klipler ve faydalı faydasız milyonlarca içerik burada kitlelere sunuluyor. YouTube, arka planda video izleme&dinleme eklentisi sunsa ziyaretçilerin %80’i bu videoları izlemeyecek. Burada reklamların önemine bir örnek vererek konuya açıklık getirelim. RTÜK, Televizyon ve reklamlar hakkında kadın izleyiciler üzerinde bir araştırma yapıyor ve araştırma her ne kadar televizyon üzerine olsa da ”reklamlar” için önemli bilgiler içeriyor. Şöyle ki;

İlginizi Çekebilir:  SMS Onay Hizmeti ile Tanışın!

RTÜK’ün kadın izleyicilerin televizyon izleme eğilimlerini belirlemeye yönelik Türkiye çapında yaptığı araştırmaya göre;

  • Kadınlar ortalama 4.5 saat televizyon izliyor.
  • Yaklaşık %20’lik bir kitle 6 saat veya daha fazla televizyon izliyor.

Burası önemli: Kadın izleyicilerin çoğunluğu televizyonda reklamlar başlayınca kanal değiştirmekte. Reklamların satın almayı etkileyeceğini düşünenlerin oranı ise: %36,9

İlginizi Çekebilir:  Kişi Başına Düşen Elektrik Tüketiminin En Yüksek ve En Düşük Olduğu Ülkeler

Yani YouTube arka planda uygulamayı çalıştırsa, aşağı yukarı böyle bir istatistik ortaya çıkacak. Bu da reklam gelirlerinin ve dolayısıyla şirketin zarar etmesi anlamına geliyor.

Devasa Bir Sektör

Özel kurumlardan bireylere; kurumsal şirketlerden siyasi partilere kadar hemen hemen birçok kesim ve grup tarafından takip edilen ve büyük kitlelere ulaşma açısından en önemli medya araçlarından biri olan YouTube, bu özellliği ile sadece ”müzik” dinlenilen bir program olma özelliğine sahip olmak istemiyor. Dolayısıyla YouTube’un bu özelliği onun arka planda çalışmaması için yeterli bir sebep.

Teknik Yetersizlik (!)

Bu savunuya fazla taraftar olmamakla birlikte, teknik bir yazılımın sistemi arka planda çalıştırmayı sanılandan daha kolay bir biçimde yapacağı kanatindeyim. Zira Google’ın bünyesinde olan bir şirketin, böyle komplike olmayan bir yazılımı geliştirmeleri çok da meşakkatli olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  YouTube Gizlilik Hatası Ne Demek?

YouTube Red

YouTube’ı sadece müzik dinlemek ve alternatif müzik dinleme programları arasında görmek, kullanmak isteyenler için YouTube Red, oldukça anavtajlı ve cazip. Zira YouTube Red, belirli bir ücret (Ayda 10 $) karşılığında kullanıcılarına çevrimdışı oynatma, reklamsız video ve arka planda devam etme gibi pek çok özellik sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara