YouTuber Nedir? Nasıl Olunur? YouTuberlar Nasıl Para Kazanır?

YouTuber, bir sosyal medya aracı olan YouTube’da izlenmek maksadıyla videolar hazırlayan ve bunu izleyici ile sunan kişilere verilen isimdir. YouTuberlar, alanlarında uzman oldukları ya da uzman olmalarına gerek kalmadan herhangi bir konu üzerinde videolar çekebilir, bunu izleyici ile paylaşabilirler.

Ne Kadar Kazanç Elde Edebilirsiniz?

Günümüzde neredeyse attık herkes ünlü bir YouTuber olma telaşında. Bunun en temel sebeplerinden biri de Youtube’ın kısa sürede kolay para kazanmak için en ideal platformlardan biri olması.

YouTube üzerinden paylaştığınız bir video, İzlenme başına para kazanır. Bu ortalama Türkiye’de 1000 İzlenme başına 1 TL gibi aslında komik bir rakam olsa da ünlü bir YouTuber, popüler videoları ile kendisine büyük bir kazanç kaynağı sağlayabilir.

YouTube’da İzlenme başına para ödenmesinin dışında reklam gelirleri de önemli bir yer tutuyor. AdSense reklamları ile videoların başında ya da sonunda Google’ın önceden belirlediği bir reklamı oynatmasına izin vererek kazancınızı katlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Kanser Sebepleri: Apple Store Randevusu

İzlenme ve AdSense Dışında Nasıl Gelir Elde Edilir?

İzlenme ve AdSense gelirleri, popüler olmayan Youtuberlar için en önemli gelir kaynağı iken popüler Youtuberlar için bu ikisinin dışında marka sponsorlukları ve anlaşmalar üçüncü ve önemli bir gelir kaynağı durumundadır.

YouTuberlar, videolarında bir kurum ya da herhangi bir markanın, viral veya reklamını, tanıtım ve dolaylı yoldan teşhirini yapmaları halinde bundan da kazanç elde edebilirler.

Örneğin bir şampuan firmasının tanıtımını, bir video içerisinde viral şeklinde paylaşmak, üçüncü gelir kaynağı yani marka sponsorlukları ve anlaşmalar kategorisinde değerlendirilebilir.

Videoda Kalma ve Tekrar Oynatmalar da Önemli Parametreler Arasında

YouTube, videoların ne kadar tutulup tutulmadığını; ne kadar sevilip sevilmediğini anlayabiliyor. Bunun için videoların İzlenme süreleri oldukça önemli bir parametre.

Örneğin 7 dakikalık bir videonun ortalama İzlenme süresi 2 dakika ise bu, söz konusu video için oldukça kötü bir rakam. Fakat 10 dakikalık bir videonun ortalama İzlenme süresi 8-9 dakika ise bu, söz konusu video için oldukça iyi bir orandır. Tekrar tekrar oynatılan, paylaşılan bir videonun

İlginizi Çekebilir:  Instagram Engel Sorunu

Marka Sponsorlukları ve Anlaşmalarda Neye Dikkat Etmek Gerekir?

Bir kurum ya da herhangi bir marka ile sponsorluk anlaşması veya anlaşma yapılması durumunda kanalın buna uygun olup olmadığı çok önemli. Örneğin Barış Özcan’ın bir otomobil firmasının tanıtım ya da viralini yapması, kanalıyla zıt bir örnek teşkil edecektir. Uygunluk açısında bir otomobil firmasının “SekizSilindir” ya da “Otodestekçim” kanallarıyla işbirliği yapması daha uygun olacaktır.

YouTube Türk YouTuberlara Daha Az Para Kazandırıyor

Türkiye’den yayın yapan bir Youtuber hesabı ya da daha doğru bir ifadeyle Türkçe içerik üreten bir hesap ile İngilizce içerik üreten bir hesap

İlginizi Çekebilir:  Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate) Nedir? Nasıl Düşürülür?

YouTuber Eleştirisi

Gelelim işin en zevkli kısmına ve YouTuber kavramına, son günlerde adeta patlama yapan YouTuberlığa bir reddiye yapalım. Efendim eline her mikrofon ve kamera alan YouTuber oluyor. İçeriğin herhangi bir önemi yok. İçerikten bağımsız binlerce YouTube hesabı var ve ne amaç uğruna açıldığı meçhul videolar milyon kez izleniyor.

YouTube, ülkemizde ya müzik dinlemek ya da para kazanmak için kullanılıyordu. Para kazananların artmasıyla “eğlence” kategorisi de böylece ülkemiz YouTube kullanma amaçlarına eklendi. Bu da haliyle kaliteyi yerlere düşürdü. Mesela bir örnek verelim ve bu örnek bir YouTuber’dan gelsin. Örneğimiz KurcaLa ekibinden;

Kısacası Youtuber olmak için doğuştan birtakım yetenekleriniz olmasına gerek yok. Bir kamera bir mikrofon ve ufacık da video düzenleme bilginiz olsa (bazen ona da gerek kalmıyor) kallavi bir Youtuber adayısınız. Şimdiden hayırlı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara