Asgari Ücretle Nasıl Birikim Yapılır? Asgari Ücretle Para Biriktirme Yöntemleri

Asgari ücretle geçinmek elbette zor. Özellikle çocuklu aileler için asgari ücretle geçinmek bir hayli zor. Trajiktir ki yoksulluk sınırının altında geçinmek zorunda olan milyonlarca insan var. Daha önceki yazılarımızda asgari ücretle nasıl geçinilir konusundan bahsetmiştik. Bu yazımızda da asgari ücretle çalışanların nasıl birikim yapabileceğinden bahsedeceğiz. Asgari ücretle çalışanlar için her ne kadar zor olsa da bazı yöntemler uygulayarak asgari ücretle birikim yapmak biraz daha kolay olabilir. Öncelikle şunu belirlemekte fayda görüyorum: Çocuklu aileler için asgari ücretle birikim yapmaya çalışırsanız çocuğunuzun rızkından kesmiş olursunuz. Saksıda bitki değilseniz hiçkimseye özellikle de çocuklu ailelere asgari ücret yetmez. Daha fazla uzatmadan asgari ücretle ideal para biriktirme yöntemlerinden bahsedelim.

İlginizi Çekebilir:  VBTS Hisseyi Nasıl Etkiler?

Bireysel Emeklilik Payını Artırın

Zorunlu BES sayesinde iptal edilmediği takdirde her çalışanın maaşından %3 oranında kesinti yapılarak oluşturulan Bireysel Emeklilik oranını çalıştığınız şirketin ilgili kademlerinde artırabiliyorsunuz. Her ne kadar uzun bir dönem olsa da söz konusu yatırılan paranız devlet katkısıyla beraber güzel bir rakam olarak size dönüyor. Bireysel Emekliliğin en cazip tarafı ise siz maaşınızı almadan önce hesabınızdan kesiliyor ve size kesilmiş halde geliyor.

Her Ay Bir Çeyrek Altın ya da Gram Altın

 

İlginizi Çekebilir:  Küçükbaş Hayvancılık Para Kazandırır Mı?

Altının sürekli değer kazandığını ve kârlı bir yatırım aracı olduğunu düşündüğümüzde her ay bir çeyrek ya da gram altın alarak birikim yapmak için güzel bir şans yakalayabilirsiniz. Bu yöntemin en sıkıntılı yanı ise kişinin her ay düzenli olarak yatırım yapabilme ihtimalinin zayıf olmasıdır.

Ev Kredisi

Her ne kadar bir ömür boyu ödemek gibi bir külfeti olsa da sonunda nakite çevirebileceğiniz ve değerli bir mülk elde etmiş olacaksınız. Ev kredisi çekmek İstanbul gibi yerlerde her ne kadar zor olsa da bazı şehirlerde nazaran daha kolaydır.

Yine aynı şekilde şunu belirtmekte fayda var: Asgari ücret, bir çalışanla dalga geçmekten başka bir şey değildir. Asgari ücretle çalıştırıp, çalışandan maksimum verim elde etmeyi istemek ve o çalışanın gerçekten mutlu olmasını beklemek tamamen çalışanla dalga geçmektir. Ama elden hiçbir şey gelmiyor. Dünyanın ve üzücü olarak ülkemizin düzeni böyle. Bir saatlik cirosunu satıp çalışanın maaşını ödeyebilecek durumda olan şirketler ve bir kaban satarak çalışanının aylık ücretini ödeyebilecek durumda olan kurumlar neden asgari ücretle çalışan personel sevmesin ki? Komisyonları hatırlayın, asgari ücret komisyonlarını. Nasıl ayak diremiş, nasıl pürüz çıkarmışlardı işverenler. Ee koyunun olmadığı yerde keçiye Abdurrahman Çelebi derler.

İlginizi Çekebilir:  Hisse Nötr Ne Demek?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara