Basın Bülteni Nedir?

Basın bülteni nedir? Ne işe yarar? Daha önceki yazılarımızda çeşitli halkla ilişkiler kavramlarından ve terimlerinden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca ”basın bülteninden” söz edeceğiz.

Basın Bülteni Nedir? 

Genellikle gazetelerde veya zaman zaman dergilerde yayımlanan; bir ürün veya hizmetin kamuoyu tarafından bilinirliğinin artması, kamuoyunda dikkat çekmesi ve yeniliklerin duyurulması gibi çeşitli amaçlarla yazılan yazılardır.

Basın Bülteni Ne İşe Yarar? Basın Bülteninin Yararları Nelerdir? 

  • Basın bültenleri sosyal saygınlığı artırmasının yanı sıra imajı güçlendirmek ve yapılandırmak için kullanılan bir yöntemdir.
  • Basın bültenleri, bilinirliğin artması yönüyle önemlidir.
  • Bilgilendirici niteliktedir. Söz konusu ürün ve hizmet hakkında çeşitli bilgiler vermektedir.
  • Hedef kitlenin söz konusu ürün ve hizmete yönelik algı ve tutumlarını değiştirmede de etkili bir yöntem olarak kullanılmaktadır.
  • Ürün ve hizmetin içeriğine farklı bir boyut ve bakış açısı kazandırır.
İlginizi Çekebilir:  Gündem Belirleme Yönetimi Nedir?
Basın Bültenleri Nerelerde Yayınlanır?

Basın bültenleri, yukarıda da belirttiğimiz gibi çoğunlukla gazetelerde yayınlanan yazılardır. Bunun yanında haftalık veya aylık dergilerde de yayınlanabilir. Ayrıca kurum içi periyodik yayınlarda da basın bültenlerine yer verilmektedir.

Basın Bülteninin Özellikleri Nelerdir? 

Basın bülteni öncelikli olarak bir haber yazısından farklı içeriği sahiptir. Basın bültenlerinde öznelliğe yer verilmez. Öte yandan basın bültenlerinde bilgi içerikli bir anlatım yerine tanıtım içerikli bir anlatım yer alır.  

İlginizi Çekebilir:  Rakip Analizi Nedir? Nasıl Yapılır? Neden Önemlidir?
Basın Bülteni ve Basın Makalesi Arasındaki Farklar
  • Basın bültenleri tüm yayın organlarına gönderilir. Hatta internet sitelerine, bloglarına ya da sosyal medya hesaplarına dahi basın bültenleri gönderilir. Ancak makalede böyle bir özellik yoktur. Basın makaleleri, sadece bir yayın organına; gazete ya da dergiye gönderilir.
  • Basın bültenlerinde yukarıda da değindiğimiz gibi subjektif bir hava vardır. Ancak basın makalelerinde öznel ve yoruma dayalı bir anlatım ön plana çıkabilir. Basın makalelerinin daha esnek bir anlatımı vardır.
  • Basın makalelerinin süresi çok daha uzundur. Fakat basın bültenlerinin ömrü kısadır. En fazla haftalıktır.
  • Basın makalelerinin yazarı belirlidir ve basın makalelerinde yazan kişi, kendi yorumlarına yer verebilir.
İlginizi Çekebilir:  Basın Gezisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Basın Bülteninin Dağıtımı

Basın bültenleri başta gazete ve dergilere gönderilir. Ancak son zamanlarda artan sosyal medya kullanımı ve internet kullanımının artış göstermesi gibi faktörler göz önüne alındığında web sitelerine de basın bültenleri gönderilmekte ve buna uygun formatlar hazırlanmaktadır.

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara - Eskişehir Oto Ekspertiz - Oto Ekspertiz