Zahirperest Nedir? Ne Demek? Cümle İçi Kullanımı ve Kökeni?

Zahirperest nedir, ne demek ve ne anlama geliyor? Zahirperest kelimesinin sözlük anlamı nedir? Daha önceki yazılarımızda gündelik hayatta sıkça kullanılan veya kullanımı eskiyen çeşitli kelimelerden söz etmiştik. Bu yazımızda ise kısaca “zahirperest” kelimesinden söz edeceğiz.

Zahirperest Nedir? Ne Demek?

(sıfat)

— Dış görünüşe önem veren
— Kişinin dış görünüşüne dikkat eden.

Karşısındakileri dış görünüşleri ile yargılayan ve dış görünüşe önem veren kişi anlamlarına gelir. Kökeni ve kullanım alanları ise aşağıdaki gibidir.

Zahirperest Kelimesinin Kökeni?

— Arapça&Farsça

Kelime, Arapça ve Farsça karışımı bir sözcüktür. Zahir, “dışardan görünebilen, açık” anlamlarına gelen Arapça kökenli bir kelime iken Perest, “tapan, inanan” anlamlarına gelen Farsça kökenli bir kelimedir. Kullanım alanları ve cümle içi kullanımı aşağıdaki gibidir.
Zahirperest Kelimesinin Kullanım Alanları

Gündelik konuşma dilinde sıklıkla kullanılmayan ve eskiyen kelimeler arasında yer alan ”zahirperest” kelimesi, daha çok eski metinlerde veya alıntılarda geçmektedir. Dış görünüşe önem veren kişileri nitelemek için kullanılır.

Zahirperest Kelimesinin Cümle İçi Kullanımı

“” insan, hem zâhirperest, hem hodgâm olduğundan zâhire bakıp çirkinlikle hükmeder. Hodgâmlık cihetiyle yalnız kendine bakan netice ile muhakeme ederek şer olduğuna hükmeder. “”

Sözler, Bediüzzaman Said Nursî

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi