Çarpıntı Kalp Krizi Yapar mı?

Bazı hastalıklar belirtileri ya da ilgilendirdikleri organların benzerliği nedeni ile genellikle karıştırılır. Kişi aynı belirtilere sahip olan daha ciddi bir hastalığa yakalandığını düşünüp panikleyebilir. Bir kalp problemi olan kalp çarpıntısı da çoğu zaman başka hastalıklarla karıştırılıp yanlış anlaşılmalara sebep olabilir. Çarpıntı nedir? Çarpıntı neden olur? Çarpıntı kalp krizi yapar mı? Tüm bu merak edilen soruları yazımızda cevaplandırdık.

İlginizi Çekebilir:  Expigment krem sivilce yapar mı?

Çarpıntı Neden Olur?

Taşikardi ya da kalp çarpıntısı kalbin normalden çok daha hızlı bir şekilde atması ve kişinin kendi kalp atışını duyması olayıdır. Kalp çarpıntısı; stres, yoğun egzersiz ya da fazla kafein tüketimi gibi pek çok nedenden kaynaklanır. Bunların yanı sıra kalp yetmezliği, kalp tümörü, hipertansiyon ve bazı akciğer hastalıkları da çarpıntıya neden olabilir. Doğru teşhis için bir görünmek önemlidir.

İlginizi Çekebilir:  Xanax İktidarsızlık Yapar mı?

Çarpıntı Kalp Krizine Yol Açar Mı?

Çarpıntının çoğu zaman kalp krizine yol açabileceği düşünülür ancak bu doğru değildir. Kalp krizi çeşitli nedenlerle kalbi besleyen damarların tıkanması olayıdır. Kalp çarpıntısında ise böyle bir durum söz konusu değildir. Kalp herhangi bir ritim bozuklu olmadan sadece daha hızlı atar. Bunun da damar tıkanıklığı ile bir alakası yoktur. Dolayısıyla çarpıntı kalp krizine yol açmaz. Ancak mutlaka ve mutlaka böyle bir durumda doktorunuza danışınız. Kalp ile ilgili en ufak durum dahi hayati derecede ciddi olabilir. Bu konuda size en iyi tavsiyeyi sadece hekiminiz verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi