Zeka Ölçüm Testleri

Zeka testleri çocuklarımızın zeka seviyelerinin keşfi için büyük önem taşır. Yapılan testler sadece bir araçtır ve çocukların dikkat bozukluğunda, aşırı hiperaktif durumlarında ve yalnızlık çektiği aşamalarında başvurulması gereken bir kaynaktır. Bu problemler düşük seviyede IQ’dan kaynaklanabildiği gibi aynı zamanda yüksek seviyedeki IQ’dan da kaynaklanabilir. Testler çocukların ilgi alanlarının belirlenmesi için bir ipucudur. Ve testler mutlaka ama mutlaka okula başlamadan önce yapılmalıdır. Ölçümler sonrası ortaya çıkan zeka seviyesi skoru, çocuğun nasıl eğitileceği hakkında önemli bulgular sağlanmasına sebep olur. Test sonrasında ortaya çıkan kategorilerle çocuğu üstün veya parlak zekalı; normal zekalı ya da düşük zekalı gibi yaftalamamak gerekir.
Yapılan bu testlerde öncü olan bazı zeka ölçüm testleri aşağıdaki gibidir. Genel geçerliliği kanıtlanmış bu testlerle çocukların ilgi alanları ve zeka seviyeleri gerçeğe yakın bir düzeyde ölçümlenebilir ve çocukların hayat planlaması buna göre şekillenebilir.

İlginizi Çekebilir:  Anksiyete Balgam Yapar mı?

* Stanford Binet Zeka Testi;

Stanford Binet Zeka Testi totalde 15 alt kategori testlerinden oluşur ve toplam 4 ana başlık bulunur. Bu mevcut 4 ana başlık; sözel muhakeme yeteneği, soyut-görsel yeteneği, sayısal yeteneği ve kısa süreli bellek yeteneğidir. 15 alt kategori testinin yalnız 6 tanesi tüm yaş gruplarında uygulanır, diğerleri ise çocukların yaş aralıklarına göre değişen uygulamalardır.

İlginizi Çekebilir:  Anksiyete Halsizlik Yapar mı?

* Wisc-R Zeka Ölçüm Testi;

WISC-R zeka ölçüm testi 6-16 yaş kategorisindeki çocuklara uygulanır. Salt zeka testinden ziyade psikolojik tavırları da inceler. Sözü edilen psikolojik tavırlar sadece bir yol gösterici olarak kabul edilir ve kesin bir hükmü yoktur.

* CAS Zeka Ölçüm Testi;

CAS yani Cognitive Assesment System günümüzün ‘zeka bilişsel işlemlere dayanır’ görüşü çerçevesinde geleneksellikten uzak bir zeka ölçüm testleri arasında kendine yer bulur. Bu zeka ölçüm testi özellikle 5-17 yaş arası bireylerin Planlama, Dikkat, Eş zamanlı ve Ardıl Bilişsel süreçlerini değerlendirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nişan elbisesi