Zeus İçin Yapılan Tapınaklar ve Heykeller

Yunan mitolojisinde baş tanrı Zeus için yapılan tapınakların en ünlüsü kuşkusuz Epir’de bulunan Dodon mabedidir. Bu tapınak en eski tapınaklardan sayılıyor ve bunun tarihine bakacak olursak Pelasgos’lar zamanına kadar sürüyor. Orada sık meşe ağaçlarının meyvesi olan palamutlardan, Pelaglar faydalandığı için bu ağacı baş tanrı Zeus’a hediye etmişlerdir. Dodon kutsal meşe ağaçlarına tüneyen güvercinler de kutsal sayılıyor. Burada ki iri meşe ağaçlarının fırtınalarda çıkardığı ses ise Zeus dan gelen ilahi bir ses sayıyorlardı. Bu seslerden manalar çıkarılır gelecek hakkında kendilerinin bilgilendirildiğini sanıyorlardı ve bu sesler ile geleceğine yön veriyorlardı.

İlginizi Çekebilir:  Yunan Mitolojisinde Büyük Tanrılar 

 

Zeus Keraunios Ioannina Arkeoloji Müzesi’nden Zeus Keratins (yıldırım çarpması).
Dodona Tapınağında bulundu.


Zeus’un bronz heykelciği Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde. Dodona Tapınağında bulundu.


Zeus’un tapınaklarından birisi de Olympie şehrinde tanınmış heykeltıraş Phidias’ın eseri olan heykelin bulunduğu tapınaktı. Bu heykel Dünyanın yedi harikasından bir sayılıyor. Şuan bu heykel günümüze gelemedi çünkü rivayetlere göre bronz,altın ve fil dişinden yapılmış olması. Heykel dayanağı 10 metre yükseklikte, 7 metre genişliğinde idi. Heykelin aslı 13 metreye ulaşıyordu ve Zeus altın, bronz ve fil dişinden olan tahtta oturur şekilde tasvir edilmiş bir heykeldir. Sağ elinde altın şerit ile bağlanmış tacını, sol elinde zafer sembolü ve ucunda kartal bulunan bir nevi hükümdarlığının sembolü olan asasını tutuyordu. Sırtında çiçekler ile süslenmiş yaldızlı bir örtü vardır. Anında zeytin yapraklarından süslemiş bir çelenk vardır. Uzun ve gür sakalları ile bütün heybetinin tasvir edildiği güzel bir heykeldir

İlginizi Çekebilir:  Zeus ve Europa (Çapkınlığı)


Phidias’ın izinden giden heykeltıraşlar tanrıların ve insanların efendisi olan Zeus’u çoğu zaman bir taht üzerinde oturmuş olarak tasvir ederler. Kafa kısmı oldukça hiddetli bakışlar gür bir sakal genellikle kıvırcık şekilde tasvir edilen bu gür sakal Poseidon’un tasvirlerinde de karşımıza çıkar karıştırmamak için simgelerine dikkatli bakmak lazım mesela en belirgin özelliği olan yeri göğü inleten şimşek Zeus’un simgesidir Poseidon’un ise üç dişli yabası en belirgin simgesidir ve vazo sanatında olsun heykel sanatında olsun Yunan tanrılarını tanımamıza yardımcı olurlar.
Zeus heykel ve tapınaktan başka bir çok vazo ve mozaikte de tasvir edilmiştir.

İlginizi Çekebilir:  Kallisto ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

e sigara