Danae ve Zeus (Zeus’un Çapkınlığı)

Zeus deyince hep bir çapkınlıkları gelir akıllara. Bu serimizde de Zeus’un eşi Hera ya çaktırmadan yaptığı ufak kaçamaklarından birisi olan Danae ile olan münasebetini anlatacağız. Danae, güzel surları, kuleleri bulunan Argos şehrinin ünlü kralının kızıdır. Bu Argos kralının hiç erkek evladı yoktur ve o zamanlarda saltanat ile olan yönetimde tahtın erkek evladı olmadığı için başkasına geçmesinden korktuğu için tanrılardan sürekli yardım istiyordu. Rüyasında veya bir başka rivayete göre kahinlerden öğrendiğine göre güzel kızı Danae bir mucize ile hamile kalıcak ve bu hamileliğinin meyvesi erkek bir çocuk getirecek dünyaya ve bu çocuk güzel surlu Argos’un kralı olacaktır. Argos kralı bu haberden o kadar çok korktu ki ilahi taktiri durdurmak ve onu önlemek için çeşitli çabalar sarf etti.

Duvarları tunç levhalar ile kaplı bir yer altı odası yaptırdı ve güzeller güzeli tatlı kızı Danae’nin hamile kalmaması için bu tunçtan levhalar ile kaplı odaya kızını kilitledi. Bu karanlık ve aşılması zor yer altı mahzeninin etrafına silahlı askerler ile donattı. Bu askerlere kesin emir vererek erkek sinek bile uçmayacak burada ve bu odaya kimse görmeyecek demiştir. Askerler odayı öyle sıkı koruyorlardı ki gerçekten bırakın erkeğin odaya girmesini o karanlık mahzene bile inişi yasaktı. Askerler orada göz açtırmıyordu. Fakat şu da bir gerçek ki olacak olacağına varır sen ne yaparsan yap mukadderattan kaçınılmaz. Aciz olan biz insanlar bu mukadderatı değiştiremeyiz.

Zeus erkek çocuk isteyen Argos kralının isteğini yerine getirmek için altın yağmuru halinde yağmaya başladı. Lakin Argos kralı kendisinin erkek çocuğu olmasını istiyordu kızının değil ki onun için bunca zahmetle katlandı ve bu tunçtan levhalar şeklindeki odayı yaptırıp kızını oraya kapattı ama şu da bir gerçek ki tanrılar her zaman merhametli değildir. Yağmur o kadar çok yağmur yağdı ki kudurmuş fırtınalar her şeyi altüst ederken o yerin içine sızdı ve uyuduğu kapalı odanın tunç levhalar arasından bir delik bularak güzel kızın göğsüne damladı. Bu ilahi yağmurdan hamile kalan güzeller güzeli Danae’nin çocuğu da Perseus’dur (Perseus’ kahramanlar kısmında anlatacağım)

Danae’nin oğlu Perseus’u denize bıraktığı tasvir edilmiştir. 

subutay

Merhabalar. Mimar Sinan Üniversitesi Klasik Arkeoloji 1. sınıf öğrencisiyim. Marmara Üniversitesi Coğrafya Öğretmenliğini bitirdim. Mitoloji hakkındaki bilgilerim Mimar Sinan'daki kıymetli hocalarım ve kitaplar sayesindedir. Bu bilgilerimi sizler ile paylaşmaktan oldukça mutluluk duyuyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: